top of page
Wales.jpg

Wales

Vale of Rheidol.jpg

Vale of Rheidol Railway

                            Welsh: Rheilffordd Cwm Rheido 

Železnice Vale of Rheidol je úzkorozchodná železnice s rozchodem 603 mm (1 ft 11+3⁄4 in) v Ceredigionu ve Walesu mezi Aberystwyth a Devil's Bridge, dlouhá 11+3⁄4 mil (18,9 km).

Otevřena byla v roce 1902 a od zrušení parní dopravy na hlavních tratích britských železnic v roce 1968 až do privatizace v roce 1989 byla jedinou parní tratí na znárodněné síti britských železnic z roku 1948. Byla jednou z prvních částí britských železnic, které byly privatizovány. Na rozdíl od většiny ostatních zachovaných železnic ve Spojeném království neměla železnice Vale of Rheidol mezi zařazením do národního železničního systému a získáním statusu památkové železnice období uzavření, a proto provozovala nepřetržitý provoz pro obyvatele a turisty.

Rheidol5
Rheidol4
Rheidol3
Rheidol
Rheidol2
Rheidol1

Navštivte nás

Adresa

Vale of Rheidol Railway,
Park Avenue,
Aberystwyth,
Ceredigion
SY23 1PG 

Kontakt

+44 1970 625819

Jizdní řády

Bala5.jpg

       Bala Lake Railway           
(Welsh: Rheilffordd Llyn Tegid)

S opětovným využitím trati jako úzkorozchodné železnice začal místní inženýr George Barnes, když viděl potenciál úseku u jezera pro místní i turistickou dopravu. S pomocí Toma Jonese CBE, tehdejšího předsedy finančního výboru rady hrabství Merioneth, založili společnost Rheilffordd Llyn Tegid Ltd, první společnost ve Walesu, která byla registrována výhradně ve velštině.

Železnice u jezera Bala byla otevřena 13. srpna 1972. V první sezóně provozovala malou průmyslovou dieselovou lokomotivu se dvěma otevřenými vozy na trati dlouhé 1+1⁄2 míle (2,4 km) mezi Llanuwchllynem a Pentrepiodem. Po celé toto období pokračovaly rozšiřovací práce za pomoci místních bývalých zaměstnanců britských železnic. Začátkem roku 1973 byla trať prodloužena do Llangoweru. V roce 1975 trať dosáhla nové dočasné stanice v Pant-yr-hen-felin, následujícího roku trať dosáhla Bala (Llyn Tegid), nyní známé jako Bala (Penybont). Existovaly plány na rozšíření tratě do centra města Bala do roku 1981, ale od těchto plánů bylo počátkem téhož roku upuštěno.

Depo v Llanuwchllynu byl postaveno v roce 1979 s podpěrami, které byly vyrobeny pro stanici Cambrian Railways v Pwllheli, ale v roce 1907 byly přemístěny do Aberdovey, když byla stanice Pwllheli přesunuta.

Bala4
Bala1
Bala3
Bala2
Bala

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Bala Lake Railway Ltd.
The Station
Llanuwchllyn
Gwynedd
LL23 7DD

+44(0)1678 540666

Breacon5.jpeg

The Brecon Mountain Railway 
 (Welsh: Rheilffordd Mynydd Brycheiniog)

Je úzkorozchodná turistická železnice o rozchodu 1 ft 11 3/4 in (603 mm) na jižní straně Brecon Beacons. Stoupá na sever od Pant po celé délce Pontsticillské přehrady (také nazývané "Taf Fechan" rezervoar Welsch Water) a pokračuje kolem přilehlé pentwynské přehrady k vlakovému nádraží Torpantau. Výchozí bod železnice v Pant se nachází dvě míle (3 km) severně od centra města Merthyr Tydfil, Merthyr Tydfil County Borough, jihovýchodní Wales.

Společnost Brecon Mountain Railway založil v polovině 70. let minulého století Tony Hills (1937-2015). Hills byl dlouholetý železniční nadšenec, který si v roce 1970 zřídil základnu v Gilfach Ddu na železnici u jezera Llanberis, kde skladoval zakoupené lokomotivy. V roce 1977 zakoupil pět mil kolejiště opuštěné železnice Brecon & Merthyr Railway v Pant a přestěhoval tam svou sbírku.  Výstavba BMR začala v roce 1978, v roce 1980 byl vydán Řád lehké železnice.  Trať mezi Pant a Pontsticill byla položena v letech 1979-80. V roce 1980 se začalo s výstavbou BMR. V Pontsticillu byla zrekonstruována staniční budova, stará čekárna byla přestavěna na malou dílnu a byl postaven skladovací přístřešek. Bylo opraveno nebo vyměněno sedm mostů. Pro cestující byla železnice otevřena v červnu 1980 s lokomotivou Sybil a jedním vozem.

V letech 1982 až 1996 byla v Pant postavena velká stanice a dílna. Ty poskytují zázemí pro cestující včetně toalet, kavárny, obchodu a rezervační kanceláře a také rozsáhlou dílnu, která slouží ke stavbě a údržbě železničních lokomotiv, vozů a vagónů.

V roce 1995 bylo otevřeno prodloužení trati z Pontsticillu do Dol-y-Gaeru o 1+1⁄2 míle (2,4 km). Železnice byla dále prodloužena do Torpantau, jen kousek od jižního vjezdu do Torpantauského tunelu, přičemž osobní doprava byla zahájena 1. dubna 2014.

Breacon
Breacon1
Breacon
Breacon2

Navštivte nás

Adresa

Pant Station Merthyr Tydfil,

Mid Glamorgan,

CF48 2DD

Kontakt

+44 1685 722988

Ffestiniog5.jpg

Ffestiniog , Welsh Highland Railways & Welsh Highland Heritage Railway

Ffestiniogská železnice (velšsky Rheilffordd Ffestiniog) je památkově chráněná úzkorozchodná železnice o rozchodu 597 mm (1 ft 11+1⁄2 in), která se nachází v Gwyneddu ve Walesu. Jedná se o významnou turistickou atrakci, která se nachází převážně v národním parku Snowdonia.

Železnice je dlouhá zhruba 21,7 km (13+1⁄2 míle) a vede z přístavu v Porthmadogu do břidlicového hornického města Blaenau Ffestiniog, přičemž projíždí lesnatým a hornatým terénem. Trať je v celé délce jednokolejná se čtyřmi přechodnými místy. První míle trati z Porthmadogu vede po náspu zvaném Cob, který je hrází poldru známého jako Traeth Mawr.

Železniční společnost Festiniog Railway Company, která trať vlastní, je nejstarší dochovanou železniční společností na světě. Vlastní také železnici Welsh Highland Railway, která byla plně otevřena v roce 2011. Obě železnice mají stejný rozchod kolejí a setkávají se ve stanici Porthmadog, přičemž občasné vlaky jezdí po celé 40mílové (64km) trase z Blaenau Ffestiniog do Caernarfonu

Welsh Highland Railway (WHR) neboli Rheilffordd Eryri je 25 mil (40,2 km) dlouhá, obnovená úzkorozchodná železnice o rozchodu 597 mm (1 ft 11+1⁄2 in) ve velšském hrabství Gwynedd, která vede z Caernarfonu do Porthmadogu a prochází řadou oblíbených turistických cílů včetně Beddgelertu a Aberglaslynského průsmyku. V Porthmadogu se napojuje na železnici Ffestiniog Railway a na krátkou železnici Welsh Highland Heritage Railway.[a] V Porthmadogu využívá jediný plochý železniční přejezd se smíšeným rozchodem ve Spojeném království.

Obnova, při níž stavební práce prováděli převážně dodavatelé a trať stavěli převážně dobrovolníci, získala řadu ocenění. Původně vedla z Dinas u Caernarfonu do přístavu Porthmadog, v současnosti trať zahrnuje další úsek z Dinas do Caernarfonu. Původní trať měla také odbočku do Bryngwynu a břidlicových lomů v okolí Moel Tryfan, která nebyla obnovena. (Tato odbočka tvoří pěší "železniční stezku", jejíž spodní část byla obnovena a opatřena památkovými tabulemi.)

Z Porthmadogu vede také 3,4 míle (1,2 km) dlouhá trať Welsh Highland Heritage Railway, která vede po trati bývalé výměnné vlečky Cambrian Railways a napojuje se na hlavní trať WHR v uzlu Pen-y-Mount.

Welsh Highland Heritage Railway Železnice nabízí krátkou jízdu vlakem v historických vagonech do uzlu Pen-y-Mount (kde je fyzické spojení se současnou Velšskou horskou železnicí), vzdáleného necelou míli od Porthmadogu. Na zpáteční cestě vlak zastavuje na zastávce Gelerts Farm Halt, kde se nacházejí dílny a muzeum, kde se návštěvníci mohou před návratem do Porthmadogu (WHHR) také svézt na miniaturní železnici.

O provoz železnice se starají převážně dobrovolníci, kteří obsluhují vlaky a udržují železnici a její infrastrukturu.

V roce 2014 se po generální opravě, která stála přibližně 250 000 liber, vrátila do provozu jediná parní lokomotiva Russell, která se dochovala z původní WHR. Russell byl mimo provoz od roku 2003

.

Ffestiniog Railway
Ffestiniog4
Ffestiniog2
Ffestiniog
Ffestiniog1
Ffestiniog3
 Welsh Highland Railway
welsh1
welsh2
welsh4
welsh
welsh3
Welsh Highland Heritage Railway
wells4
wells2
wells
wells1
wells3
talyn5.jpg

The Talyllyn Railway 
(Welsh: Rheilffordd Talyllyn)

Talyllynská železnice (velšsky Rheilffordd Talyllyn) je úzkorozchodná zachovalá železnice ve Walesu, která vede v délce 7+1⁄4 míle (12 km) z Tywynu[a] na pobřeží středního Walesu do Nant Gwernolu u vesnice Abergynolwyn. Trať byla otevřena v roce 1865 pro přepravu břidlice z lomů v Bryn Eglwys do Tywynu a byla první úzkorozchodnou železnicí ve Velké Británii, která byla zákonem parlamentu povolena k přepravě cestujících s využitím parní trakce. Navzdory značnému nedostatku investic zůstala trať v provozu a v roce 1951 se stala první železnicí na světě, která byla dobrovolníky zachována jako památkově chráněná.

Od doby zachování železnice funguje jako turistická atrakce a rozšiřuje svůj vozový park prostřednictvím akvizic a inženýrského programu na stavbu nových lokomotiv a vozů. V roce 1976 bylo otevřeno prodloužení bývalé minerální dráhy z Abergynolwynu do nové stanice v Nant Gwernolu. V roce 2005 proběhla rozsáhlá přestavba a rozšíření stanice Tywyn Wharf, včetně značně rozšířeného zázemí pro Muzeum úzkorozchodné železnice, a v roce 2021 byla železnice jako součást břidlicové krajiny severozápadního Walesu zapsána na seznam světového dědictví.

Na Talyllynské železnici byla založena fiktivní Skarloeyská železnice, která byla součástí série dětských knih The Railway Series od pátera W. Awdryho. Zachování trati inspirovalo filmovou komedii Ealing Comedy The Titfield Thunderbolt.

talyn4
talyn
talyn1
talyn2
talyn3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Talyllyn Railway, 
Wharf Station, 
Tywyn, 
Gwynedd.
LL36 9EY 

+44 1654 710472

Welshpool5.jpg

              Welshpool & Llanfair Light Railway                    Welsh:
    Rheilffordd y Trallwng a Llanfair Caereinion
 

Welshpool and Llanfair Light Railway (W&LLR)  je úzkorozchodná železnice v Powysu ve Walesu. Trať je dlouhá přibližně 13,7 km (8,5 míle) a vede západním směrem z města Welshpool (velšsky Y Trallwng) přes hrad Caereinion do vesnice Llanfair Caereinion.

Trať převzala skupina dobrovolníků a nadšenců a začala shánět peníze na její obnovu. Dne 6. dubna 1963 byla západní polovina trati z Llanfair Caereinion do Castle Caereinion znovu otevřena jako památková železnice.

Dne 13. prosince 1964 byl pilíř podpírající ocelový nosníkový most přes řeku Banwy vážně poškozen povodňovou vodou, která most vyvrátila. Během jara a začátku léta 1965 nahradil 16. železniční pluk královských ženistů poškozený zděný pilíř vyrobeným ocelovým a obnovil rozpětí do původní polohy. Vlaková doprava mezi Llanfair Caereinion a Castle Caereinion byla obnovena 14. srpna 1965.

V roce 1972 byla doprava prodloužena do Sylfaenu. Trať přes Welshpool se však nepodařilo obnovit, a tak má nyní trať novou konečnou stanici na Raven Square na západním okraji města, otevřenou 18. července 1981. V roce 2008 probíhala jednání s radnicí města Welshpool o obnovení spojení přes město k hlavnímu nádraží, a to po jiné než původně používané trase.

Kvůli rozchodu 2 stopy a 6 palců (762 mm), který je pro britské úzkorozchodné železnice neobvyklý, musely být lokomotivy a kolejová vozidla, které doplňují originály, získány ze zdrojů po celém světě včetně rakouské Zillertalbahn. Významný grant z Heritage Lottery Fund umožnil obnovu obou původních lokomotiv spolu s několika osobními vozy a původními vagóny a zajištění nového dílenského zázemí, které je připraveno na sté výročí trati.

Welshpool4
Welshpool
Welshpool2
Welshpool1
Welshpool3

Navštivte nás

Adresa

The Station,

Llanfair Caereinion,
Welshpool,

 Powys,
SY21 0SF 

Kontakt

(+44)1938 810441 

Coris.jpg

Corris Railway

Rheilffordd Corris Railway

Corris Railway byla první úzkorozchodnou železnicí ve středním Walesu. Původně byla postavena v roce 1859 jako tramvajová dráha s koňským potahem o rozchodu 2' 3", parní lokomotivy přijely v roce 1878 a cestující byli přepravováni od roku 1883 do roku 1930. Dráha byla uzavřena v roce 1948 a brzy poté byla rozebrána.

V roce 1970 bylo otevřeno železniční muzeum Corris a v roce 2002 byla obnovena osobní doprava a v roce 2005 se vrátily pravidelné parní spoje, které provozovali dobrovolní členové železniční společnosti Corris.

Cesta tam a zpět trvá 50 minut, včetně prohlídky 133 let staré strojovny a dílen v Maespoethu

Coris4
Coris5
Coris3
Coris1
Coris2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Rheilffordd Corris Railway

Station Yard Corris,

 Machynlleth, 

Powys, 

SY20 9SH

Teify Valley Railway5.jpg

Teifi Valley Railway

Údolní železnice Teifi (velšsky Rheilffordd Dyffryn Teifi) je úzkorozchodná železnice o rozchodu 610 mm (2 stopy), která zabírá úsek bývalé trati standardního rozchodu Great Western Railway mezi Llandysulem a Newcastlem Emlynem. Po uzavření bývalé trati britskými železnicemi v roce 1973 vybudovala a pravidelně prodlužovala úzkorozchodnou železnici na trase západně od Henllanu skupina památkářů, která nakonec provozovala 3 km dlouhou trať jako turistickou atrakci.
V roce 2014 byla železnice uzavřena a velká část trati zrušena. Znovu byla otevřena v roce 2016 a jezdí po asi 1 kilometru (0,62 míle) přeložené trati.

Teify Valley Railway4
Teify Valley Railway
Teify Valley Railway1
Teify Valley Railway3
Teify Valley Railway2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Teifi Valley Railway Ltd.

Station Yard

Henllan

Llandysul

Ceredigion

SA44 5TD

01559 371077

bottom of page