top of page
3strana.jpg

Severní Anglie
 

East Lancashire Railway.jpg

East Lancashire Railway

East Lancashire Railway byla vždy důležitou součástí krajiny a pomohla utvářet osud měst podél jeji trasy prostřednictvím přepravy zboží a lidí. Železnice poskytla průmyslovým odvětvím životně důležité spojení se zbytkem zeme pri dovozu a vývozu surovin a byla nejdulezitejsi pri preprave zbozi a lidi. I v těchto utilitárních dobách však East Lancashire Railway poskytovala rekreační službu pro prázdninové navstevniky. Vývoj technologie zase vyvíjel železnici, ale bylo to také zavedení novějších, nákladově efektivnějších technologií, které vedly k úpadku železnice jako hlavního způsobu dopravy.

Příliv osobnich a nákladních automobilů a autobusů na britských silnicích brzy učinil železnici spíše zodpovědnou k prirode než životně důležitou službou v očích vlády, a všechny kromě holého minima stanic byly uzavřeny. Zde začíná bitva o zachování železnice East Lancashire. Pod různými jmény společnost East Lancashire Light Railway a East Lancashire Railway trust pracovaly pilně a z větší části dobrovolně, aby udržely malý kousek tohoto minulého věku naživu.

Nyní je to vzrušující a dramatická brána k spouste nových zážitků!

Podívejte se také na historii dopravy Bury ožívající kolem vás v Bury Transport Museum. Prostřednictvím interaktivních displejů, historických vozidel a originálních artefaktů můžete prozkoumat příběhy o životě a práci lidí na počátku 20. století.

East Lancashire4
East Lancashire
East Lancashire1
East Lancashire2
East Lancashire3

Kontakt

Adresa

Kontakt

Bury Bolton Street Station,
Bolton Street,
Bury,
Lancashire
BL9 0EY

0333 320 2830 

Ecclesbourne5.jpg

Ecclesbourne Valley Railway

Ecclesbourne Valley Railway je 9 mil (14,5 km) dlouhá historicka železnice v Derbyshire. Sídlo železničního centra je na stanici Wirksworth a služby fungují v obou směrech mezi Wirksworth a Duffield a z Wirksworth do Ravenstoru.

Od dubna 2011 mohou cestující nastoupit a vystoupit z historickeho vlaku v Duffieldu, kde byla v posledních letech přestavěna nástupiště. Služby vlaku jsou načasovány tak, aby se spojily se službou East Midlands Railway Nottingham - Derby - Matlock v přilehlém Duffieldu na nastupisti Network Rail, a proto je nyní možné, aby cestující cestovali do a z Wirksworth vlakem odkudkoli v národní síti.

Ecclesbourne Valley Railway je pojmenována po řece Ecclesbourne a trať sleduje řeku od jejího pramene až k soutoku s řekou Derwent ve vesnici Derbyshire v Duffieldu.

Navzdory tomu, že je pobočkou sama o sobě, existuje také samostatná pobočka o délce 1⁄2 míle (0,8 km) fungující od nástupiště 3 na stanici Wirksworth až po sklon 1 ku 27 (3,27%) do Ravenstoru (pro Národní kamenné centrum a Vysoký Peak Trail).

Linka je provozována velkou flotilou historických dieselových jednotek, a navštěvujících parních lokomotiv. Lokomotivami tažené vlaky zpočátku fungovaly pouze na nadšence a ve dny zvláštních událostí často po boku flotily DMU, ​​zatímco nyní služby pro verejnost tvoří větší část jízdního řádu železnice

ecc1
ecc3
ecl
ecc2
Ecclesbourne
Ecclesbourne2
Ecclesbourne1
Ecclesbourne3
Ecclesbourne4

Navštivte nás

Adresa

Ecclesbourne Valley Railway
Wirksworth Station
Station Road
Coldwell Street
Wirksworth

Kontakt

+44 1629 823076

Embsay11.jpg

Embsay & Bolton Abbey Steam Railway

Parní železnice Embsay & Bolton Abbey Steam Railway (E & BASR) je historická železnice v Anglii, která byla založena v roce 1979 a byla otevřena v roce 1981.

Dochovaná železnice byla součástí bývalé Midlandské železniční drahy z Skiptonu do Ilkley, která byla britskými železnicemi uzavřena v roce 1965 tedy více než 15 let před opětovným otevřením části trati.

E & BASR ma v současné době delku 4 km (6 km) v trase od Embsay přes Draughton Sidings, Holywell a Stoneacre Loop do stanice Bolton Abbey a přepraví kolem 100 000 cestujících ročně. 

Dlouhodobym cílem železnice jerozšíření trati v obou směrech, na východ k vesnici West Yorkshire v Addinghamu a jihozápadním směrem k tržnímu městu North Yorkshire v Skiptonu.

Embsay4
Embsay9
Embsay6
Embsay7
Embsay5
Embsay8
Embsay2
Embsay1
Embsay
Embsay3

Navštivte nás

Adresa

Bolton Abbey Station
Bolton Abbey, 

Skipton, 
North Yorkshire, BD23 6AF

Kontakt

+44 1756 710614

Talking Timetables & Fax:

+44 1756 795189 

Keighley12.jpg

Keighley & Worth Valley Railway

Odbocka Worth Valley stoupala z Keighley udolim slouzice malym vesnicim podel trati v Pennine (pohori) . Ve Oakworth zeleznice opousti udoli River Worth a vstupuje do udoli Bridgehouse Beck, kde lezi Haworth a Oxenhope, konecna trati. Trat tady vzdy koncila, pres spekulace tisku, ze bylo navrhovano prodlouzeni k Hebden Bridge. To vsak nikdy nebyl vazny umysl (navrh).

V roce 1962 byla z železničních nadšenců a místních obyvatel založena společnost pro zachování trati, která ji odkoupila od BR a 29. června 1968 ji znovu otevřela jako památkovou železnici.První vlak, který toho dne vyjel z Keighley do Oxenhope, byl jediným vlakem, který jel kdekoli na síti kvůli celostátní stávce vlaků.Trať je nyní velkou turistickou atrakcí, o kterou se stará více než 500 dobrovolníků a zhruba 10 placených zaměstnanců. Ročně přepraví více než 100 000 cestujících.

KWVR je jedinou kompletní památkově chráněnou a provozovanou železnicí ve Velké Británii. Má své napojení na hlavní trať, která je v pravidelném provozu pro všechny druhy dopravy, včetně veřejných osobních vlaků, a provozuje celou železnici, jak ji naposledy používaly britské železnice.

Keighley4
Keighley2
Keighley
Keighley3
Keighley1

Navštivte nás

Adresa

Keighley & Worth Valley Railway,
The Railway Station,

Haworth,
West Yorkshire

BD22 8NJ

Kontakt

+44 1535 645214

Lakeside.jpg

Lakeside & Haverthwaite Railway

Furness Railway byla postavena v letech 1850 az 1860 v době vrcholící průmyslové revoluce, aby přepravila  uhlí a železnou rudu z dolů v pobřežních oblastech Cumberlandu a Furness v Lancashire do provozu těžkého průmyslu na severozapadě a severovýchodě Anglie.

V roce 1946 byla obnovena letní osobní doprava, ale v září téhož roku byly pro cestující uzavřeny stanice Haverthwaite a Greenodd, přičemž poslední rána padla 5. září 1965, kdy byla celá linka uzavřena pro osobní dopravu a zůstala otevřena pouze pro nákladní dopravu do Haverthwaite a Backbarrow Iron Works. Železárny se zavřely  2. dubna 1967 a služba dvakrát týdně byla ukončena. Stanier Black 5 s brzdovým vozem a "enthusiasts special" byl posledním vlakem britských železnic, který navštívil Lakeside 2. září 1967.

Opětovné otevření 2. května 1973 bylo pro členy společnosti slavným dnem, pro který tak usilovně pracovali na opravě a obnovení železnice podle potřebných provozních standardů. A pro ředitele společnosti, její akcionáře a přátele to byl splněný sen.

Lakeside5
Lakeside1
Lakeside3
Lakeside4
Lakeside2

Navštivte nás

Adresa

Lakeside & Haverthwaite Railway Haverthwaite Station
Nr Ulverston
Cumbria
LA12 8AL 

Kontakt

+44 (0)15395 31594

Middleton5.jpg
Middleton Railway

The Middleton Railway je nejstarší nepřetržitě fungující veřejná železnice nacházející se v anglickém městě Leeds. Byla založena v roce 1758 a nyní je historickou železnicí, kterou provozují dobrovolníci od společnosti The Middleton Railway Trust Ltd. od roku 1960.

Železnice provozuje osobní dopravu o víkendech a o státních svátcích na přibližně 1 mili (1,6 km) tratě mezi jejím ústředím na Moor Road, v Hunslet a Park Halt, na okraji Middleton Parku.

Middleton1
Middleton
Middleton2
Middleton4
Middleton3

Navštivte nás

Adresa

The Middleton Railway Trust Ltd,
The Station,
Moor Road,
Hunslet,
Leeds,

LS10 2JQ 

Kontakt

+44 113 271 0320

mid6.jpg

Midland Railway - Butterley

Golden Valley Light railway

The Princess Royal Class Locomotive Trust's West Shed 

Midland Railway - Butterley je historická železnice s odlišností.

 

Můžete se projet krajinou hrabství Derbyshire za jednou z fascinujících sbírek lokomotiv v restaurovaném voze a prohlédnout si rozsáhlý muzejní komplex a venkovský park.

Muzejní komplex zahrnuje velké železniční muzeum, West Shed Experience, Midland Road Transport Group, Stationary Power Gallery , National Fork Truck Heritage Centre, Golden Valley Light Railway, Butterley Park Miniature Railway, Swanwick Junction Model Railway, Demonstration Signal Box a dokonce i viktoriánský kostel železničářů. Hlavní budova byla přestěhována a přestavěna ze Systonu v Liecestershire. V roce 2011 byla otevřena rezervační hala, kancelář přednosty stanice a toalety.

Zpět na nádraží Butterley byla přestěhována budova  z Whitwellu v severním Derbyshiru. Nachází se zde zahradní železnice a expozice modelové železnice Alfreton.

Úzkorozchodná železnice Golden Valley Light Railway využívá vozový park shromážděný z místního průmyslu, a dokonce až z Polska. Hvězdou její sbírky je vůz Ashoverské lehké železnice, který je v rekonstrukci poté, co byl 50 let zachráněn používáním jako bowlingová klubovna.

Midland Railway - Butterley
mid5
mid4
mid
mid3
mid2
mid1
The Golden Valley Light railway
golden valley4
golden valley3
golden valley1
golden valley
golden valley2
Museum West Shed Experience  
west museum4
west museum1
west museum3
west museum
west museum2

Navštivte nás

Adresa

The Midland Railway - Butterley
Butterley Station
Ripley
Derbyshire
DE5 3QZ

Jízdní řády,jízdné,vstupné
Midland Railway - Butterley
The Golden Valley Light railway
Museum West Shed Experience 
Vstup do musea je volny(zdarma)
North Yorkshire12.jpg

North Yorkshire Moors Railway

Železnice North Yorkshire Moors Railway (NYMR) je historická železnice v anglickém hrabství North Yorkshire, která prochází národním parkem North York Moors. Původní trať byla otevřena v roce 1836 jako Whitby and Pickering Railway. Železnici naplánoval v roce 1831 George Stephenson jako prostředek k otevření obchodní cesty do vnitrozemí z důležitého přístavu Whitby. Trať mezi Grosmontem a Rillingtonem byla uzavřena v roce 1965 a úsek mezi Grosmontem a Pickeringem byl znovu otevřen v roce 1973 společností North York Moors Historical Railway Trust Ltd.

V roce 2007 zahájila železnice pravidelný provoz na úseku dlouhém 6 mil (9,7 km) v údolí Esk Valley severně od Grosmontu do Whitby. V roce 2012 byla obnovená stanice Pickering znovu otevřena veřejnosti. Délka trati se tak zvýšila na 18 mil (29 km). V roce 2014 bylo ve Whitby otevřeno druhé nástupiště, což umožnilo společnosti NYMR provozovat prodlouženou dopravu, a to vedlo k nárůstu počtu cestujících o téměř 350 000 v témže roce.

North Yorkshire11
North Yorkshire10
North Yorkshire8
North Yorkshire9
North Yorkshire7
North Yorkshire6
North Yorkshire5
North Yorkshire4
North Yorkshire
North Yorkshire3
North Yorkshire1
North Yorkshire2

Navštivte nás

Adresa

North Yorkshire Moors Railway, 
12 Park Street,
 Pickering, 
North Yorkshire,
YO18 7AJ.

Weardale_Railway6.jpg

Weardale Railway

Weardale Railway je 18 mil dlouhá památkově chráněná trať, která vede od napojení na hlavní železniční síť v Bishop Aucklandu do Eastgate ve Weardale v hrabství Durham, oblasti výjimečné přírodní krásy. V současné době byl pro osobní a nákladní dopravu obnoven 16mílový úsek trati mezi Bishop Aucklandem a Stanhope.Před pandemií Covidu jezdily na 16mílovém úseku mezi Stanhope a Bishop Aucklandem sezónní osobní a výletní vlaky. Zpočátku v roce 2023 budeme provozovat 6 mil mezi Stanhope a Wolsinghamem a plánujeme obnovit provoz do Bishop Aucklandu na jaře 2023, jakmile budou dokončeny práce na údržbě trati v tomto úseku. Přípravy jsou v pokročilém stádiu, zaměstnanci a dobrovolníci byli přehodnoceni pro provozování trati do Bishop Aucklandu.Mezilehlé stanice jsou ve Frosterley, Wolsinghamu a Witton-le-Wear, přičemž spoje zastavují také na nové zastávce obsluhující Kingfisher Leisure Park, která byla otevřena v roce 2022. Tu navrhli a postavili dobrovolníci z Trustu ve spolupráci s Weardale Railway Limited, která je součástí projektu The Auckland Project, jenž trať vlastní.Sezónní osobní dopravu na památkově chráněné trati provozuje společnost Weardale Railway Limited s podporou dobrovolníků Weardale Railway Trust. Společnost Weardale Railway Limited připravuje plány na provoz dalších zvláštních, výletních a jídelních vlaků. Ty budou rovněž provozovány za pomoci dobrovolníků z fondu Trust.Sezónní osobní doprava je provozována dieselovými soupravami z 60. a 80. let, které udržuje a zajišťuje společnost Weardale Railway Trust. Ty umožňují vynikající výhled na výjimečnou krajinu Dales a četné přejezdy přes řeky. Do budoucna se plánuje obnovení parního provozu s využitím lokomotivy ve vlastnictví Weardale Railway Trust, která v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Weardale_Railway5
Weardale_Railway1
Weardale_Railway7
Weardale_Railway4
Weardale_Railway.jpg3
Weardale_Railway.jpg2
Weardale_Railway
Weardale_Railway.jpg1
Weardale_Railway8

Navštivte nás

Adresa

Stanhope Station

Station Road

Stanhope

Bishop Auckland

County Durham

DL13 2YS

Kontakt

Wensleydale5.jpg

Wensleydale Railway

Wensleydale Railway je historická železnice ve Wensleydale a Lower Swaledale v North Yorkshire v Anglii. Tato linka vede 35 km mezi stanicí Northallerton West, asi patnáct minut chůze od stanice Northallerton na hlavní linii východního pobřeží a Redmire.

Mezi Leeming Barem a Redmire jezdí pravidelná osobní doprava, zatímco příležitostná nákladní doprava a historicke vlaky jezdi po celé délce trati.

Wensleydale Railway Association (WRA) byla založena v roce 1990 s hlavním cílem obnovit osobní dopravu. Když se společnost British Rail rozhodla zastavit linku mezi Northallertonem a Redmire po zastavení lomových vlaků společnosti Redmire, WRA se rozhodla převzít aktivnější roli a měla za cíl provozovat osobní dopravu sama. Ministerstvo obrany (MO) mělo zájem na použití trati mezi Northallertonem a Redmire k transportu obrněných vozidel do / z Catterick Garrison. Ministerstvo obrany zaplatilo za opravy a obnovu trati a instalaci nakládacích zařízení v Redmire a nevzneslo námitky proti převzetí vedení WRC. Zkušební vlak jezdil v listopadu 1993 a plné operace MOD začaly v červenci 1996. Tyto vojenské dopravní vlaky pokračují dodnes.

V roce 2000 WRA vytvořila samostatnou provozní společnost, Wensleydale Railway plc (WRC), a vydala nabídku akcií na získání finančních prostředků. Touto metodou bylo získáno 1,2 milionu liber. Railtrack souhlasil s pronájmem linky mezi Northallerton a Redmire společnosti WRC a v roce 2003 byla podepsána 99letá nájemní smlouva. 4. července 2003 byly obnoveny osobní služby, přičemž byly znovu otevřeny stanice v Leeming Bar a Leyburn. V roce 2004 byly znovu otevřeny stanice v Bedale, Finghall a Redmire. V roce 2010 byla na místě bývalé stanice Constable Burton otevřena objezdova kolej, která umožnila železnici zavést v případě potřeby službu dvou vlaků.

Wensleydale3
Wensleydale1
Wensleydale
Wensleydale2

Navštivte nás

Adresa

Leeming Bar Station, 
Leases Road Leeming Bar,
Northallerton, 
North Yorkshire,
DL7 9AR

Kontakt

+44 1677 425805

Aln Valey6.jpg

Aln Valley Railway

Projekt Aln Valley Railway je ambiciózním plánem na znovuotevření odbočky z Alnmouthu do Alnwicku, starého hrabství Northumberland a rodného města vévody z Northumberlandu.

Přestože v Alnwicku stále existuje impozantní železniční stanice, silniční obchvat a další komerční stavby již neumožňují obnovit v plném rozsahu původní trať dlouhou přibližně 3 míle mezi oběma stanicemi. Proto se na okraji Alnwicku vedle hlavní silnice A1 u Lionheart Enterprise Park staví nové nádraží a návštěvnické centrum, odkud bude železnice pokračovat po původní trati až do stanice Alnmouth. Podél trati povede cyklostezka/chodník pro pěší, který bude tvořit bezpečný koridor mezi Alnwickem a národní cyklistickou sítí.

První část obnovené železnice byla otevřena v roce 2013.

Aln Valey4
Aln Valey5
Aln Valey2
Aln Valey3
Aln Valey
Aln Valey1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Aln Valley Railway Trust
Lionheart Railway Station
Lionheart Enterprise Park
Alnwick,

Northumberland,

NE66 2EZ 

Peak Rail5.jpg

Peak Rail

Trať je součástí staré trati Midland Railway mezi Manchesterem Central a londýnským St Pancras, která byla uzavřena v roce 1968.

Služby Peak Rail jsou provozovány po celý rok a většinou jsou taženy párou, i když v určitých termínech železnice provozuje i vlaky tažené dieselovou lokomotivou. Všechny vlaky mají bufetový vůz a speciálně upravený vůz pro vozíčkáře.

Na železnici se nachází rozsáhlá sbírka parních a dieselových lokomotiv, historických vozů, vagónů a dalších železničních památek, které jsou buď ve vlastnictví železnice, soukromých osob, nebo některé z našich skupin.

Peak Rail nabízí další požitky v podobě luxusních stravovacích služeb, praktických kurzů řízení parního vlaku a různých speciálních akcí pro celou rodinu.

Zajimavost je točna ktera se nachází ve stanici Rowsley Station a byla původně postavena firmou Cowans Sheldon a instalována v depu Mold Junction v březnu 1937 jako součást plánu modernizace depa LMS po jmenování Williama Staniera hlavním mechanikem.

Po zrušení parní trakce v dubnu 1966 zůstala tato točna o průměru 60 stop na místě až do svého odstranění dobrovolníky Peak Rail v roce 1987 a byla nejprve uskladněna v Buxtonu, než byla převezena do Darley Dale, kde se tým věrných, oddaných a obětavých dobrovolníků pustil do její obnovy.

V březnu 2010 byla konečně obnovena do plně funkčního stavu.

Peak Rail2
Peak Rail3
Peak Rail6
Peak Rail4
Peak Rail
Peak Rail1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

MATLOCK STATION,
MATLOCK, DERBYSHIRE.
DE4 3NA 

Stephenson5.jpg

North Tyneside Steam Railway
and
Stephenson Steam Railway

Parní železnice North Tyneside a Stephensonova parní železnice jsou návštěvnické atrakce v North Shields v severovýchodní Anglii. Muzeum a železniční dílny mají společnou budovu na Middle Engine Lane v sousedství maloobchodního parku Silverlink. Železnice má standardní rozchod a vede jižně v délce 2 mil (3,2 km) od muzea do Percy Main. Železnici provozuje sdružení North Tyneside Steam Railway Association (NTSRA). Muzeum spravuje Tyne and Wear Archives and Museums jménem North Tyneside Council.

Železnice vede po trase různých bývalých uhelných drah, které byly později využívány zkušebním centrem Tyne and Wear Metro; budova muzea a dílen sloužila jako zkušební zařízení. Muzeum je věnováno průkopníkům železnice Georgi Stephensonovi a jeho synovi Robertovi, přičemž v muzeu je umístěna jedna z Georgeových prvních lokomotiv Billy.

Stephenson4
Stephenson3
Stephenson1
Stephenson
Stephenson2

Navštivte nás

Adresa

Stephenson Steam Railway
Middle Engine Lane
North Shields
NE29 8DX

Kontakt

(0191) 277 7135

eden5.jpg

Eden Valley Railway

Společnost Eden Valley Railway Trust pracuje na obnově železniční trati mezi městy Warcop a Appleby-in-Westmorland.

Sídlí na nádraží Warcop a současná trať je dlouhá přibližně 2,2 míle a končí v Southfields. Vezměte prosím na vědomí, že v Southfields není žádný veřejný přístup ani stanice, veškeré naše zázemí se nachází ve Warcopu

Eden3
Eden4
Eden2
Eden1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Eden Valley Railway
Warcop Station
Warcop
Appleby
Cumbria
CA16 6PR  

017683 42309

Tanfield Railway6.jpeg

Tanfield Railway

Tanfield Railway je železnice se standardním rozchodem 1 435 mm (4 ft 8+1⁄2 in) v Gatesheadu a hrabství Durham v Anglii. Jezdí na části bývalé dřevěné vozové dráhy koňské dráhy, později lanové a koňské, nakonec lanové a lokomotivní dráhy. Provozuje zachovalé průmyslové parní lokomotivy. Každou neděli a v dalších dnech provozuje osobní dopravu a příležitostné předváděcí uhelné, nákladní a smíšené vlaky. Trať vede 3 míle (4,8 km) mezi jižní konečnou stanicí East Tanfield v Durhamu a severní konečnou stanicí Sunniside v Gatesheadu. Další stanice Andrews House se nachází v blízkosti strojovny Marley Hill. Zastávka obsluhuje také historické místo Causey Arch. Železnice o sobě tvrdí, že je "nejstarší železnicí na světě", protože jezdí po úseku z roku 1725, další části jsou v provozu od roku 1621.

Železnici provozují tři subjekty: "Friends of Tanfield Railway", "Tanfield Railway Trust", který vlastní železnici, lokomotivy a kolejová vozidla, a "The Tanfield Railway Company", která železnici provozuje.

Společnost "The Tanfield Railway Company" je rozdělena na čtyři oddělení; každé z nich má svého ředitele a vedoucího: Strojní oddělení, které se stará o lokomotivy, provozní oddělení včetně strojvedoucích a strážníků, oddělení "Carriage & Waggon", které se stará o údržbu vozů, a obchodní oddělení, které provozuje obchody, akce a osobní část provozu.

Tanfield Railway4
Tanfield Railway5
Tanfield Railway2
Tanfield Railway
Tanfield Railway1
Tanfield Railway3

Navštivte nás

Adresa

Tanfield Railway,

Marley Hill Engine Shed, Gateshead,

NE16 5ET

Kontakt

07508 092365

Bowes Railway.webp

Bowes Railway

Boweská železnice, kterou v roce 1826 postavil George Stephenson, je jedinou zachovalou lanovou dráhou na světě se standardním rozchodem kolejí. Byla postavena pro přepravu uhlí z dolů v Durhamu na lodě na řece Tyne. Místo je zapsáno na seznamu památek. Železnice je otevřena každý týden ve čtvrtek, pátek a sobotu (od Velikonoc do října) a v průběhu roku také v řadě dnů, kdy se konají různé akce.
Původní systém
V době plného provozu Boweské železnice bylo na trati použito osm lanových šikmých rovin. Dvě z nich (Springwell a Birkheads) byly provozovány na samočinném principu; váha klesajících plných vozů vytahovala prázdné vozy nahoru pomocí lana, které vedlo kolem vratného kola na vrcholu kopce. Na zbývajících šesti sjezdovkách (Kibblesworth, Black Fell, Blackhams Hill East a West, Starrs a Allerdene Inclines) byla lana poháněna stacionárním parním nebo později elektrickým tahačem umístěným na vrcholu sjezdovky. Tento typ železničního provozu předcházel modernímu lokomotivnímu provozu a v roce 1826 jej zde zavedl George Stephenson. Po postupném ukončení provozu na trati zůstaly nakonec v provozu pouze čtyři sjezdovky, které byly definitivně uzavřeny 4. října 1974.
Tyne & Wear Industrial Monuments Trust byl založen v dubnu 1975 a převzal kontrolu nad tratí kolem Springwellu od National Coal Board prostřednictvím vedení hrabství. V roce 1975 Springwell Workshops stavěly repliky lokomotiv, jako například Locomotion No. 1 pod názvem Locomotion Enterprises.
Dochovaná Boweská železnice zahrnuje dílny Springwell Colliery, osobní železnici o délce jedné míle a další míli lanem tažených svahů. Návštěvníci mohou navštívit viktoriánské dílny a zhlédnout ukázky strojírenství a kovářství. Ve Springwellu lze absolvovat prohlídku železničních budov, prohlédnout si vozový park železnice a navštívit malé muzeum, kavárnu a obchod.
V budoucnu chce železnice pro veřejnost obnovit jízdy pro cestující a ukázky přepravy na laně.

Bowes Railway6
Bowes Railway2
Bowes Railway5
Bowes Railway1
Bowes Railway3
Bowes Railway4

Navštivte nás

Adresa

Bowes Railway Co

Springwell Road

Springwell Village

Tyne & Wear

NE9 7QJ

Kontakt

bottom of page