top of page
Skotsko.jpg

Skotsko

Laedhills5.jpg

Leadhills & Wanlockhead Railway

Leadhills and Wanlockhead Railway je nejvýše položená úzkorozchodná železnice v Británii, která dosahuje výšky 1 498 metrů nad mořem. Železnice, kterou provozuje a spravuje tým nadšenců, z nichž všichni jsou dobrovolníci, vítá návštěvníky každý víkend během letních měsíců. Mimo tuto dobu pořádáme také speciální akce a doufáme, že se rodinám budou líbit naše velikonoční, halloweenské, santovské a parní víkendy. O sobotách a nedělích jezdí vlaky často a doba jízdy trvá 25 minut. Cesta vede ze stanice Leadhills na konečnou stanici Glengonnar halt a poté se vrací zpět na stanici. Vlak projíždí kolem nepoužívaného dolu Glengonnar, kde se v 50. letech 20. století poprvé těžily nerosty.

Železnice byla původně postavena v roce 1900 pro společnost Caledonian Railway Company pro přepravu rafinovaného olova do centrálního pásu Skotska. Olověné doly byly uzavřeny na konci 30. let 20. století, ale osobní doprava pokračovala až do konce roku 1938.

Úzkorozchodná trať byla vybudována na původním kolejovém loži Caledonian Railway a dnes po ní jezdí řada historických průmyslových motorových lokomotiv. Návštěvníci si mohou prohlédnout stavědlo a železniční depo, prohlédnout si vlaky a projít se po obchodě a malém muzeu.

Ve Wanlockheadu se skrývají poklady a návštěvu železnice můžete spojit s návštěvou muzea. Pro ty, kteří si chtějí udělat z návštěvy Leadhillsu a okolí prázdninový zážitek, je k dispozici místní ubytování. V Horním Nithsdale se nachází nádherná krajina a spousta historických míst k návštěvě, včetně hradu Drumlanrig, který je součástí panství Buccleuch.

Laedhills4
Laedhills2
Laedhills
Laedhills1
Laedhills3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Station
Station Road
Leadhills
South Lanarkshire
ML12 6XS

bottom of page