top of page
Irsko.jpg

Irsko

Waterford5.jpg

Waterford & Suir Valley Railway

Společnost byla založena v roce 1997 s úmyslem obnovit Waterford a Tramore železnici, ale po studiích proveditelnosti to bylo považováno za nepraktické kvůli změnám v rozložení silnic provedených od uzavření trati.

 

Poté byla prozkoumána železniční trasa Waterford - Dungarvan a bylo dosaženo dohody o pokusu o obnovení části historické trati, která byla nedílnou součástí prepravy cestujících z Londýna do Killarney, která byla populární jako prázdninová destinace královny Alžběty a byla první trati která měla luxus jídelního vozu v Irsku. Tato trat také přepravovala značné objemy pošty z Velké Británie a Irska do Ameriky přes Cobh.

Společnost položila první trať v roce 2000 a do konce roku 2003 položila více než 8 km trati z Kilmeadanu po křižovatku Gracedieu. V květnu téhož roku provozovala své první veřejné vlaky.

V roce 2004 byly položeny další 2 km trati až k Bilberry. Do roku 2008 přepravila železnice 100 000 cestujících a v roce 2010 otevřela dilnu pro údržbu a skladování svých kolejových vozidel. V roce 2016 WSVR obdržela stavební povolení pro novou budovu stanice v Kilmeadanu, na kterou se snaží získat finanční prostředky.

V březnu 2017 byla otevřena cesta Waterford Greenway na 46 km kolejového lože postaveného pro železniční trať z Waterford do Dungarvan pro chodce a cyklisty, kteří sdílejí většinu z posledních 10 km s historickou železnicí, která směřuje k Waterford City. Stanice Kilmeaden je místem setkání s uživateli Greenway a návštěvníky železnice.Spolecne využívají zařízení stanice.

Železnice je registrovanou charitou s dobrovolnou radou ředitelů, jejímž cílem je uchovat část významného průmyslového dědictví Waterfordu a vzdělávat návštěvníky o jeho bohaté historii. V roce 2016 přepravila železnice více než 24 000 cestujících a do roku 2018 se tento počet zvýšil na necelých 30 000.

Waterford4
Waterford
Waterford2
Waterford1
Waterford3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Kilmeadan Station
Kilmeadan
Co Waterford 

X91 DH93

+353 ( 0) 51 384058

wcr4.jpg

West Clare Railway

Železnice West Clare byla obnovena, aby poskytla zábavný den rodinám a školním výletům.

Význam, rozsah a dopad zrodu železnice West Clare na systém místní dopravy v hrabství Clare nelze měřit. Příběh byl v průběhu let dobře zdokumentován, a to jak v knize, tak v písni. Je však mimořádné, že až v polovině 90. let se místní výbor pokusil oživit tuto cennou historickou železnici.

Jackie Whelan se zapojila, když byl v polovině 90. let vytvořen výbor pro obnovu železnice West Clare. Zpočátku pro tento výbor provedl všechny přípravné práce na tratích této železniční trati, včetně všech výkopových prací, pokládání a oplocení kolejí.

Jedním z cílů výboru bylo zahrnout parní stroj "Slieve Callan" do navrhovaného projektu obnovy železnice West Clare. V té době tento parní stroj stal vystavený na nádraží Ennis. Tento projekt představoval vynikající příležitost k zachování a obnově této jedinečné lokomotivy.

Byl předložen návrh společnosti C.I.E. sejmout lokomotivu se soklu v Ennisu. Aby bylo možné zvážit jakýkoli návrh, bylo nutné prokázat závazek k obnově železnice West Clare, což bylo zřejmé z podstatných přípravných prací provedených v Moyastě. Dohoda o odstranění parního stroje "Slieve Callan" z Ennisu do Moyasty byla udělena společnosti West Clare Railway, a to v době velké enormní zkázy v Ennisu.

Není překvapením, že dohoda měla podmínky, včetně toho, že motor bude do 3 let podstatně vylepšen nebo přestavěn. To by vyžadovalo obrovské financování. V této fázi byla účast výboru ukončena. Jackie se poté stala přímo odpovědnou za pokračování a vytrvalost při získávání finančních prostředků k neustálé aktualizaci a vylepšování tohoto jedinečného podniku, aby se dostal tam, kde je dnes.

V roce 2009 se "Slieve Callan" vrátil, přestavěn do Moyasta Junction. Nyní poskytuje návštěvníkům i nadšencům pohled na fascinující historii železnice v Irsku a její zkušenosti a je vhodnou poctou našemu dědictví a tvrdé práci a úsilí všech účastníků, kteří přivedli parní lokomotivu zpět do Moyasty.

wcr6
wcr1
wcr
wcr3
wcr2

Navštivte nás

Adresa

The West Clare Railway,

Moyasta,

Co. Clare

Kontakt

+353 87 791 9289
+353 86 805 2614

Cavan5.jpg

Cavan and Leitrim Railway

Muzeum, které bylo založeno v roce 1993 a které je zcela v režii dobrovolníků, se nachází vedle nádraží Irských drah v Dromodu na pozemku starého železničního nádraží Cavan and Leitrim.

Dnes je zde obnoveno půl kilometru trati, která zůstala zachována po svém uzavření v roce 1959. Po uzavření zůstala v Dromodu jen nádražní budova, strojovna a vodárenská věž. Dnes jsou zrestaurovány a zachovány.

Jedna z původních lokomotiv (č. 2) a jeden z původních vozů jsou zachovány a vystaveny v Ulster Folk Park and Transport Museum, Cultra a č. 3 "Lady Edith" je ve Spojených státech v New Jersey Museum of Transportation.

Cavan3
Cavan2
Cavan
Cavan1

Navštivte nás

Adresa

The Cavan & Leitrim Railway

Station Road

Dromod

Leitrim

Ireland

Kontakt

00353-71-9638599

Fintown Railway5.jpg

Fintown Railway - An Mhuc Dhubh

Železnice Fintown je jedinou provozuschopnou železnicí v hrabství Co. Donegal. Železnice (3 m/5 km) se nachází uprostřed nádherné horské krajiny s výhledem na jezero Lough Finn a je obnoveným úsekem bývalé železnice hrabství Donegal. Toto prostředí přimělo slavného mezinárodního dramatika Briana Friela k výroku: "To, co se nabízí, je jedinečná cesta podél břehů jezera, které je stejně velkolepé jako kterékoli jiné ve Švýcarsku nebo Minnesotě".

Železnice zasazená hluboko v srdci velkolepé horské krajiny opředené tradicemi, mýty a folklórem a vedoucí podél křišťálově čistých vod jezera Loch Finn je na milion mil od neustálého spěchu každodenního života. Zve vás, abyste znovu prožili ty dávné časy, kdy v Donegalu existovalo 200 mil úzkorozchodné železnice provozované železničními společnostmi County Donegal a Londonderry & Lough Swilly.

Tato jedinečná cesta je třímílovou zpáteční cestou přímo podél břehů jezera Loch Finn. Znovuotevření tohoto prvního úseku projektu obnovy železnice intown - Glenties 3. června 1995 připomnělo sté výročí původního otevření v roce 1895.
Fintownskou železnici provozuje společnost Comhlacht Traenach na Gaeltachta Lair (2000) Teo, což v překladu znamená Vlaková společnost Centrální Gaeltachty.

Gaeltachty jsou označovány oblasti Irska, kde je gaelština stále hlavním jazykem a kde staré irské tradice a kultura tvoří součást každodenního života.   Společnost je do značné míry řízena komunitou a usiluje o další rozvoj železnice, kterou považuje za katalyzátor udržitelného rozvoje cestovního ruchu v oblasti.

An Mhuc Dhubh znamená v překladu Černé prase. Tak místní obyvatelé pokřtili příjezd první parní lokomotivy před 100 lety. Toto monstrózní stvoření, které dýmalo, "chrochtalo" a vyfukovalo chuchvalce černého kouře, vyvolávalo vzpomínky na proroctví svatého Colmcillea z doby před několika staletími: že v Irsku nikdy nebude mír, dokud se na břehy jezera Loch Finn nevrátí divoké prase!

Fintown Railway
Fintown Railway4
Fintown Railway2
Fintown Railway3
Fintown Railway1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Fintown Railway
An Mhuc Dubh
Fintown
Co. Donegal
Ireland
F94 FR90

+353 (0)74 954 6280

bottom of page