top of page
West Coast Railway.jpg

West Coast Railways

Společnost West Coast Railways (WCR) je železniční společnost zabývající se pronájmem a provozováním charterových vlaků se sídlem v Carnforth MPD v hrabství Lancashire. Společnost využívá budovy a další zařízení, které dříve patřily návštěvnické atrakci Steamtown Carnforth, a v červnu 1998 se stala první soukromou společností, která získala licenci na provozování vlaků.
Poté, co společnost British Rail 6. září 1965 uzavřela odbočku Lakeside pro cestující, založila skupina nadšenců v čele s Dr. Peterem Beetem společnost Lakeside Railway Estates Company s myšlenkou zachovat trať i Carnforth MPD a zajistit kompletní systém parního provozu. Poté, co se dohodli na pronájmu části areálu Carnforth MPD, ale proti tomu stál rozvoj silnice A590, což znamenalo, že se kompletní vize nepodařila, vytvořil Beet návštěvnickou atrakci Steamtown Carnforth, která se od roku 1967 stala Mekkou parních nadšenců.
V roce 1974 se akcionářem společnosti stal Sir Bill McAlpine, jehož 4472 Flying Scotsman se stal domovem v Carnforthu. McAlpine následně získal ve společnosti kontrolní podíl, aby mohl financovat koupi celého areálu včetně trati od British Rail.
S ohledem na klesající zájem McAlpineho byl v roce 1990 jeho kontrolní podíl ve společnosti Steamtown Railway Museum prodán Davidu Smithovi, který v následujících letech vykoupil většinu menšinových akcionářů. S přibývajícími předpisy Úřadu pro bezpečnost a ochranu zdraví a s rostoucí závislostí na příjmech z dodávek a servisu parních lokomotiv pro pohon vlaků nadšenců bylo přijato obchodní rozhodnutí neotevřít Carnforth jako muzeum nebo návštěvnickou atrakci pro sezónu 1998. Železniční muzeum Steamtown existuje dodnes jako holdingová společnost a v areálu provozuje rozsáhlé železniční opravárenské a provozní zařízení.
WCR poskytuje lokomotivy, vozový park a posádky pro organizátory railtour. Poskytuje posádky společnostem SRPS a Vintage Trains, které mají vlastní vozový park. 
Společnost vlastní a provozuje flotilu dieselových lokomotiv, které jsou využívány především k tahání charterových vlaků, ale byly pronajaty i jiným železničním provozovatelům. Vozový park tvoří především lokomotivy třídy 37 a 47, ale také lokomotivy třídy 57, včetně prototypové osobní lokomotivy 57601.
Několik lokomotiv třídy 37 bylo odkoupeno od společnosti Ian Riley Engineering, která ukončila svou činnost v oblasti bodového pronájmu v polovině roku 2004. V roce 2005 získala společnost WCR zakázku na přepravu luxusního vlaku The Royal Scotsman. V důsledku toho byly její dvě provozní lokomotivy třídy 37 a jedna třída 47 přebarveny do upraveného kaštanového zbarvení, oficiálně známého jako Royal Scotsman Claret, které vychází z barvy vozů Royal Scotsman. Koncem roku 2005 společnost WCR prodala své dvě provozní lokomotivy třídy 37 (č. 37197 a 37261) společnosti Direct Rail Services a výměnou za ně získala čtyři lokomotivy třídy 33. Od roku 2011 začala společnost WCR investovat do dalších lokomotiv třídy 57, které koupila od společností Advenza Freight, Harry Needle Railroad Company, Freightliner a Porterbrook.
Vozový park společnosti se skládá z podtlakových a vzduchových plus dvojitě brzděných vozů Mark 1 a Mark 2, většinou natřených v bordó barvě British Railways, i když s označením West Coast Railways na karoserii. Některé z těchto vozů byly postaveny jako vozy British Railways Pullman.
Parní lokomotivy
Lokomotivy nejsou ve vlastnictví společnosti WCR, ale jejich majitelé je poskytují k provozu na hlavní trati (za předpokladu, že mají příslušnou certifikaci pro provoz na hlavní trati).
Některé lokomotivy nyní nemohou být provozovány na hlavní trati, protože jim vypršela platnost traťového nebo kotlového lístku, nebo mohou být vystaveny mimo národní síť. Lokomotiva 5972 Olton Hall byla od listopadu 2014 na základě dvouleté smlouvy zapůjčena společnosti Warner Bros Studio Tour v Leavesdenu na jejich turné věnované Harrymu Potterovi.

West Coast Railway34
West Coast Railway32
West Coast Railway31
West Coast Railway33
West Coast Railway29
West Coast Railway28
West Coast Railway23
West Coast Railway30
West Coast Railway21
West Coast Railway27
West Coast Railway25
West Coast Railway26
West Coast Railway22
West Coast Railway24
West Coast Railway17
West Coast Railway20
West Coast Railway19
West Coast Railway18
West Coast Railway15
West Coast Railway14
West Coast Railway16
West Coast Railway12
West Coast Railway13
West Coast Railway11
West Coast Railway10
West Coast Railway7
West Coast Railway8
West Coast Railway9
West Coast Railway6
West Coast Railway5
West Coast Railway2
West Coast Railway4
West Coast Railway3
West Coast Railway1

Kontakt

Adresa

West Coast Railways,
Jesson Way,
Crag Bank,
Carnforth,
Lancashire,
LA5 9UR

+44 1524 732100

bottom of page