top of page
isle10.jpg

Isle of Man

Isle of Man (Ostov Man) je po stránce historie dopravy velmi vyjímečný. Na malém prostoru se zde potkává šest druhú kolejové dopravy.Koňská tramvaj, parní železnice o rozchodu 3 stopy, úzkorozchodná výletní parní dráha, elektrická tramvaj, horská tramvajová dráha a dúlní dráha. Všechny jsou udržované ve výborném stavu a v pravidelném provozu. 

Douglas Bay Horse Tramway

Tramvajová dráha Douglas Bay na ostrově Man vede po pobřežní promenádě přibližně 2,6 km, od jižního terminálu na Victoria Pier, v sousedství terminálu Isle of Man, až po stanici Derby Castle, jižní terminal elektrické dráhy Manx, kde jsou umístěny dílny a staje. Je to výrazná turistická atrakce. 

Man H5
Man H4
Man H2
Man H3
Man H
Man H1

Isle of Man Railway (IMR)        (Manx: Raad Yiarn Vannin)

Isle of Man Railway (IMR) (Manx: Raad Yiarn Vannin) je úzkorozchodná parní dráha spojující Douglas s Castletown a Port Erin. Trat ma rozchod 914 mm a je dlouhá 24,6 km. Je to  zbytek  mnohem větší síťe (přes 46 míl /74 km) Puvodne sloužila západnímu městu Peel, severní město Ramsey a male důlní vesnici Foxdale. Nyní ve vlastnictví vlády používá původní kolejová vozidla a lokomotivy a modernitě se dělá málo ústupků.

Man P4
Man P5
Man P3
Man P1
Man P
Man P2

Manx Electric Railway

Manxská elektrická železnice je elektrická meziměstská tramvaj spojující Douglas, Laxey a Ramsey na ostrově Man.  Spojuje se s konskou tramvajovou dráhou Douglas Bay na jejím jižním konci u hradu Derby na severním konci promenády v Douglasu a s horskou železnicí Snaefell v Laxey. Linka je zvlněná a prochází oblastmi malebné krásy. Mezi navstevniky se tesi velke oblibe.

Man E5
Man E4
Man E
Man E2
Man E1
Man E3

Snaefell Mountain Railway

Horská železnice Snaefell (Manx: Raad-Yiarn Sniaull) je elektrická horská železnice na ostrově Man. Spojuje vesnici Laxey s vrcholem Snaefell,  2036 stop (621 m) nad hladinou moře.Ten je nejvyšším bodem na ostrově. Spojuje se s elektrickou železnicí Manx (MER) v Laxey. Tato trať je dlouhá 8 km, je postavena na rozchod 1 067 mm a používá středovou kolejnici Fell Incline Railway System pro brzdění na prudkých svazích. Je elektrifikována pomocí trolejového vedeni na stejnosměrný proud 550 voltů, s "bow" sběrači proudu.

Man M5
Man M3
Man M2
Man M
Man M1

Groudle Glen Railway

Groudle Glen železnice je 2 ft (610 mm) úzkorozchodná železnice blízko Onchan na ostrově Man, na hranici Onchan a Lonan, ktera je vlastněna a provozována malou skupinou nadšených dobrovolníků a pracuje v letních nedělích; od květena do září a středy večer v červenci a srpnu spolu s řadou každoročních zvláštních akcí.

Man U5
Man U2
Man U4
Man U1
Man U3
Man U

Great Laxey Mine Railway

The Great Laxey Mine Railway byla původně postavena pro obsluhu Isle of Man's Great Laxey Mine , dolu na rudy v Laxey. Rozchod železnice je 19 palců (483 mm) Vede od vchodu do starého dolu k pracím provozum po pravé straně cesty.  Prochází poslednim zbývajícím železničním tunelem ostrova Isle of Man (další v Dhoon West Quarry je nepoužíván) pod 3 ft (914) mm) rozchodnou viktoriánskou elektrickou dráhy Manx a hlavní silnici A2 Douglas na pobřeží Ramsey. 

Man D5
Man D4
Man D2
Man D3
Man D
Man D1

Contact Us

Adresa

Customer Services
Transport Headquarters
Banks Circus
Douglas
Isle of Man
IM1 5PT 

bottom of page