top of page
Skotsko.jpg


Skotsko

Boness3.jpg

Bo'ness and Kinneil Railway

Železnice Bo´ness a Kinneil je historická železnice ve skotském Bo'ness. Je provozována společností Scottish Railway Preservation Society (SRPS) a provozuje celkem více než 8 km trati (mezi Bo'ness a Manuel Junction, přes Kinneil a Birkhill), prakticky celou Slamannan a Borrowstounness Railway, která byla součástí bývalé North British Railway na Firth of Forth.

Železniční stanice Bo'ness je jádrem plánovaného skotského železničního muzea.

Boness2
Boness6
Boness5
Boness
Boness4
Boness1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Bo'ness & Kinneil Railway
Bo'ness Station
Union St
Bo'ness
EH51 9AQ

Keith5.jpeg
Keith & Dufftown Railway

Skrytá v kopcích starého skotského hrabství Banffshire je nová turistická atrakce. Vřelé přivítání čeká na návštěvníky železnice Keith & Dufftown, která vás zve, abyste si sedli, relaxovali a užili si výlet na nejsevernější železniční traťi Skotska. Znovu prožijete dny historie země, když si užijete 22mil dlouhou zpáteční cestu mezi starým tržním městem Keith a hlavním městem sladové whisky, Dufftown. Prozkoumejte oblast, kde je klima a geologie tak kompatibilní s destilací sladové whisky, že je zde více než polovina skotských lihovarů. Vychutnejte si stále se měnící barvy a nádherný výhled, když vlak jede vedle rašelinově zbarvených řek, bohatou zemědělskou půdou, kolem tmavě zelených lesů, pod hradbami Balvenie a hradů Drummuir a podél klidného parku Loch. Tam je toho tolik k viděni kdykoli v roce, včetně bohaté přírody, že budete chtít vráticet znovu a znovu.

Železnice byla otevřena v roce 2001 a veškeré vlakové služby jsou v současné době poskytovány tichými, pohodlnými vícezdrojovými jednotkami Diesel z 60. let. Provozují je výhradně dobrovolníci, kteří s potěšením vítají návštěvníky a dělají vše pro to, aby zajistili příjemnou a nezapomenutelnou návštěvu. Navštivte statický restaurační vůz "Buffer Stop" na stanici Dufftown a vychutnejte si tradiční jídlo za rozumné ceny, vše čerstvě připravené pomocí mnoha místních produktů z okolí oblasti Speyside. Nabídka bude vždy obsahovat výběr jídel nebo občerstvení, které jsou připraveny z bezlepkových ingrediencí. Restaurační vůz je plně licencován, takže si při obědě můžete vychutnat sklenku vína nebo dram.

Veřejné služby fungují každý víkend od Velikonoc do konce září a také v pátek v červnu, červenci a srpnu. Skupinové rezervace a autobusy jsou vítány a charterové vlaky jsou k dispozici ve dnech, kdy není spuštěna žádná veřejná služba. Zvláštní opatření se dělají během jarních a podzimních whisky festivalů.

Keith4
Keith3
Keith
Keith2
Keith1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Dufftown Station,
Dufftown,
Banffshire.
AB55 4BA 

+44 1340 821181.

Strathspey5.jpg

Strathspey Railway 

Železnice Strathspey Railway jezdí z nástupiště 3 železniční stanice Aviemore společnosti Network Rail. Do roku 1998 byla jižní konečná stanice železnice Aviemore Speyside asi 300 metrů severněji. Aviemore Speyside se již pravidelně nepoužívá, ačkoli jeho nástupiště bylo zachováno jako záložní pro případ problémů s přístupem k nádraží Network Rail.

Z Aviemore trať vede kolem lokomotivního depa pro čtyři traťové lokomotivy, které v roce 1898 postavila společnost Highland Railway. V dobách British Railways mělo depo kód "60B". V dnešní době mají lokomotivy, které jsou v provozu na Strathspey Railway, na své kouřové skříni stále štítek 60B. K dispozici je také hala pro údržbu vozů, která byla postavena a uvedena do provozu v roce 2005; tato hala umožňuje dobrovolníkům a zaměstnancům železnice pracovat na vozovém parku v interiéru. Na opačné straně trati se nachází přístřešek pro skladování tří vozů, který byl postaven a otevřen v roce 2011; tento přístřešek umožňuje skladování vozů pod střechou a chrání je před povětrnostními vlivy.

Severně od něj stojí bývalá ubytovna strojvůdců, zvaná Spey Lodge. V sedmdesátých letech 20. století jej zachránila společnost Strathspey Railway Company a postupně bylo zařízení modernizováno dobrovolníky. Spey Lodge nyní opět plní svou původní úlohu a poskytuje ubytování v ubytovně pro strojvůdce a další dobrovolníky pracující na železnici.

Za Spey Lodge železnice projíždí kolem areálu nové nemocnice v Aviemore a poté překračuje železniční přejezd Dalfaber, který je automaticky otvíraný a místně sledovaný (AOCL). Tento přejezd nebyl původně součástí železnice, ale byl instalován po výstavbě sídliště Dalfaber v 80. letech 20. století. Po přejetí silnice a průjezdu kolem přilehlého pivovaru Cairngorm Brewery trať stoupá přes vřesoviště Granish Moor. Z tohoto vřesoviště je výhled na horu Cairngorm a trať vede souběžně s oblíbenou pěší a cyklistickou trasou Speyside Way. Po vstupu do lesa na severním konci vřesoviště trať klesá kolem golfového hřiště Boat of Garten do samotné vesnice Boat of Garten.

Strathspey4
Strathspey1
Strathspey2
Strathspey
Strathspey3

Navštivte nás

Adresa

Strathspey Railway           Aviemore Station
Dalfaber Road
Aviemore
Inverness-shire
PH22 1PY

Kontakt

+44 1479 810 725

Royal5.jpg

Royal Deeside Railway

Původní železnice Deeside Railway byla postavena v letech 1853 až 1866 a vedla mezi železničními stanicemi Ballater a Aberdeen Ferryhill. Trať pravidelně využívala královská rodina a další významné osoby navštěvující Balmoral. Trať byla postupně uzavřena v letech 1966-1967.

 

V roce 1996 byla založena společnost Royal Deeside Railway Preservation Society, jejímž záměrem bylo obnovit úsek Deesidské železnice, který vedl mezi Banchory a Milton of Crathes, s obnovou začala společnost v roce 2003. Od roku 2007 společnost provozovala úsek trati o délce jedné míle. První osobní doprava s parní lokomotivou byla provozována v roce 2010. v roce 2020 železnice otevřela novou stanici na odpočívadle Birkenbaud.

Po vybudování nástupiště na nádraží Milton of Crathes byla darována nádražní budova ze zrušené Oldmeldrum Railway a přemístěna do Milton of Crathes, kde slouží jako sídlo Royal Deeside Railway Preservation Society.

V roce 2020 se železnice dostala do finančních potíží v důsledku pandemie COVID-19 ve Spojeném království.

Železnice vlastní původní lokomotivu British Rail BEMU, která byla přestavěna z dieselového motoru na bateriový pohon a byla provozována na Deeside Railway v letech 1958 až 1966. V současné době vyžaduje kompletní elektrickou opravu, ale někdy je využívána jako osobní vůz, který nabízí alternativu k vozům Mark 2.

Železnice se brzy rozšíří o novou stanici Riverside Halt, která cestujícím umožní vystoupit z vlaku a jít pěšky kilometr zpět do Milton of Crathes nebo pokračovat dále po Deeside Way směrem na Banchory. Tato nová stanice bude tvořit konec tratě, čímž vznikne osobní doprava mezi Milton of Crathes a Riverside Halt přes Birkenbaud Crossing.

 

V roce 2020 bylo oznámeno, že skupina hodlá prodloužit provozní úsek do železniční stanice Banchory s využitím bývalého kolejového lože, které je v současnosti součástí Deeside Way

Royal4
Royal3
Royal
Royal1
Royal2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Royal Deeside Railway

Milton of Crathes

Banchory

Kincardineshire

AB31 5QH.

01330 844416

Caleonian5.jpg

Caledonian Railway (Brechin)

Caledonian Railway je čtyřmílovou zachovalou tratí v Angusu ve Skotsku.

Trať vede z města Brechin do stanice Bridge of Dun, 4 míle od města Montose.

Stanice Brechin je jedinečným příkladem viktoriánské železniční stanice s dobře zachovaným původním charakterem a prvky. Nejstarší část stanice byla postavena v roce 1848, pozdější část byla dokončena v roce 1896. Osobní vlaky v Brechinu zastavovaly až do roku 1952 a nákladní vlaky až do roku 1981. Od roku 1979, kdy se nadšenci spojili, aby trať zachránili, se o údržbu a provoz železnice starají pouze dobrovolníci.

Stanice v Bridge of Dun na staré strathmorské trati byla pravidelnou zastávkou královského vlaku na cestě do Ballateru. Dnes je zde k dispozici bezplatné parkoviště, toalety a pokladna a také možnost prohlédnout si provozovaný a restaurovaný vozový park Caledonian Railway. Z Bridge of Dun vede mnoho pěkných procházek po krásné krajině vedle Montroe Basin, která je proslulá svou divokou přírodou. Nedaleko se nachází také House of Dun, klasický georgiánský dům National Trust for Scotland.

Caleonian4
Caleonian2
Caleonian
Caleonian3
Caleonian1

Navštivte nás

Adresa

Caledonian Railway,                                   The Station,
  Park Road,
  Brechin,
  Angus,
  DD9 7AF. 

Kontakt

Fife5.jpg

Fife Heritage Railway

Fife Heritage Railway je železnice se standardním rozchodem kolejí, která se nachází na staré vlečce Kirkland v Levenu ve Fife. Vznikla po zrušení soukromé železnice Lochty a jejím cílem je obnovovat kolejová vozidla a významné železniční předměty z místní oblasti. Souběžně s nepoužívanou levenskou tratí vede ¾ míle kolejí, po kterých mohou cestující absolvovat cestu, která trvá 10/15 minut tam a zpět. V areálu je malý obchod s hračkami a upomínkovými předměty a jídelna s občerstvením.

Fife5
Fife4
Fife1
Fife3
Fife
Fife2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Provozní dny a časy

1st April - 30th September

Train running days.

Last Sunday of every month 10:00 - 16:00

Fife Heritage Railway

Kirkland Yard

Leven

 KY8 4RB

Jízdné

Train rides & Ticket prices.

Adult £6.00

Child (3–15) £3.00 (under 3s free).

Doon Valley.jpg

DOON VALLEY RAILWAY

Železnici Doon Valley provozuje skupina Ayrshire Railway Preservation Group, která vznikla v roce 1974 s cílem udržet v Ayrshire páru.

Doon Valley Railway je "živé muzeum", kde jsou restaurovány unikátní a historicky významné průmyslové parní a motorové lokomotivy a kde je možné vidět jejich provoz v autentickém prostředí.

Cílem je zachovat a provozovat tyto malé a všestranné průmyslové parní a dieselové lokomotivy - známé generacím Skotů jako "Pugs" - v prostředí podobném tomu, v němž strávily svůj pracovní život.

Návštěvníci si mohou prohlédnout sbírku parních a dieselových lokomotiv (včetně unikátní funkční lokomotivy "Fireless" postavené místní firmou Andrew Barclay & Sons Ltd z Kilmarnocku), které mají silné vazby na skotský průmysl minulosti.

Osobní vlak využívá vůz DM 45020, který byl postaven jako inženýrský inspekční salon pro LMS v roce 1944 na schéma 2046, šarže 1356, údajně pro inspekci a hlášení o místech poškozených bombami během druhé světové války.

Železnice byla dříve známá jako Scottish Industrial Railway Centre

Doon Valley4
Doon Valley5
Doon Valley2
Doon Valley3
Doon Valley1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Doon Valley Railway

Dunaskin,

Ayr,

KA6 7JH

Lathalmond4.jpeg

Lathalmond Railway Museum

Vlastní železniční projekt Dunfermline a West Fife, Lathalmond Railway Museum, se nachází severně od Dunfermline na společném pozemku se Scottish Vintage Bus Museum. Často jsou zde v provozu 2 provozní železniční tratě.
Skupina Shed47 Railway Restoration Group zahájila projekt v roce 1997 a sídlí v původní lokomotivní boudě královského námořnictva z druhé světové války. V uplynulých 25 letech jsme v bývalém areálu RNSD Lathalmond obnovovali malý úsek kdysi rozsáhlého železničního systému. Navštivte nás a zjistěte vše o bohatém železničním dědictví Dunfermline & West Fife.

Lathalmond5
Lathalmond4
Lathalmond
Lathalmond1
Lathalmond3
Lathalmond2
bottom of page