top of page

Railway Museum

Národní železniční muzeum je muzeum v Yorku, které je součástí skupiny Science Museum Group. Muzeum vypráví o historii železniční dopravy ve Velké Británii a jejím vlivu na společnost. Je domovem národní sbírky historicky významných železničních vozidel, jako jsou Mallard, Stirling Single, Duchess of Hamilton a japonský kulový vlak. Kromě toho Národní železniční muzeum uchovává rozmanitou sbírku dalších předmětů, od knihy receptů pro domácnost používané v domě George Stephensona až po film zobrazující "nikdy nezastavující železnici" vyvinutý pro výstavu British Empire Exhibition. Muzeum získalo řadu ocenění, včetně ceny Evropské muzeum roku 2001.

Od roku 2019 se muzeum chystá na rozsáhlou přestavbu areálu: V rámci přestavby York Central, která odkloní ulici Leeman Road, bude Národní železniční muzeum stavět novou vstupní budovu, která propojí obě oddělené části muzea dohromady. Současně bude prostor kolem muzea upraven tak, aby vznikla veřejná prostranství.

V roce 2020 vyhrála architektonická kancelář Feilden Fowles mezinárodní soutěž na vytvoření nové budovy centrální haly muzea v hodnotě 16,5 milionu liber - klíčového prvku hlavního plánu muzea Vision 2025.

York8
York9
York6
York7
York5
York2
York4
York1
York3

Navštivte nás

Adresa

National Railway Museum York

Leeman Rd,

York

YO26 4XJ

Kontakt

+44 333 016 1010

Otvírací doba

Středa-Neděle

10:00-17:00

Vstup zdarma

Doporučujeme vám rezervovat si bezplatný vstup do muzea předem, abyste ušetřili čas při příjezdu a měli jistotu, že vás do muzea pustí.

Vstupenky se obvykle uvolňují šest týdnů předem. V době školních prázdnin jsou vstupenky k dispozici s větším předstihem.

did.jpeg

Didcot Railway Centre

Podívejte se na naši jedinečnou sbírku parních strojů, osobních vozů, budov a malých památek GWR; a Brunelovy širokorozchodné železnice.

Didcot Railway Center vychází z původního čtyřkolejného depa GWR postaveného v roce 1932. Provozní lokomotivy, které se nepoužívají v den otevřených dveří, a ty obnovené pro statické zobrazení lze obecně vidět v depu nebo v jeho okolí.

Hlavní ukazkova trat v Didcotu vede po celé délce centra, ve vzdálenosti téměř půl míle. V parní dny budete obvykle moci jezdit ve vlaku z 30. let taženém jednou z našich větších parních lokomotiv.

Odbočka vede po západní straně železničního střediska, od Didcot Halt, která se nachází v blízkosti točny ve středu areálu, k Transfer Shed na severním konci střediska. V parní dny budete obvykle schopni jezdit ve vlaku taženém jednou z našich menších parních lokomotiv nebo možná dokonce na dieselovém motorovém voze GWR.

K dispozici je také  trat Brunel's Broad Gauge a při zvláštních příležitostech na této trati funguje replika lokomotivy "Fire Fly" z roku 1840 Daniela Goocha.

did10
did6
did4
did7
did8
did3
did5
did1
did2
did9

Navštivte nás

Adresa

Didcot Railway Centre,

DIDCOT,

Oxfordshire,

England

OX11 7NJ

Kontakt

 +44 (0) 1235-817200

FAX: +44 (0) 1235-510621

east-anglia-transport-museum5.jpg

East Anglian Railway Museum

East Anglian Railway Museum se sídlem těsně před Colchesterem v Essexu je Working Museum věnované uchovávání historie železnic ve východních okresech. Celé místo, založené na nádraží Chappel a Wakes Colne, je muzeum, které je tvořeno nadraznimi budovami , signálními stanovisti, obchody  a restauraci.

east-anglia-transport-museum8
east-anglia-transport-museum7
east-anglia-transport-museum9
east-anglia-transport-museum6

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

East Anglian Railway Museum
Chappel Station
Colchester
Essex
CO6 2DS 

+44 1206 242524

Ribble4.jpg

Ribble Steam Railway & Museum

Ribble Steam Railway je železnice se standardním rozchodem v Lancashire ve Velké Británii. Byla otevřena pro veřejnost dne 17. září 2005, vede podél Preston Docks. Železnice se stala domovempro velkou část sbírky z dříve uzavřeného Southport Železniční muzeum (Steamport), ktere bylo založeno ve starém Lancashire a Yorkshire železnicnicnim depu v Southport (BR depo kód 27C).

 

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1973, v Southportu bylo otevřeno konzervační centrum, v bývalém parním depu Lancashire a Yorkshire Railway na Derby Road. Depo se však pro muzeum stalo nákladnou zátěží, takže bylo zahájeno přemístění. Jako nové umístění muzea byly vybrány doky Preston. Preston Docks má velkou železniční síť, která sloužila rozsáhlým dokům a nábřežím. Když se ale doky zavřely, železnice nebyla používána. Projekt nakonec uzavřel železniční muzeum v Southportu v roce 1999.

Nova sit projektu by nyní mohla být znovu vyvinuta s novými velkými dílnami, nastupisti a muzeem. První otevřenou budovou byla dílna v roce 2001. Lokomotivy nyní mohly byt premisteny do budovy a bylo možné využít více prostoru. Vedle dílny je hala, postavená v roce 1978. Na druhém konci haly je návštěvnické centrum, které obsahuje muzeum, kavárnu, obchod a železniční platformu. Muzeum bylo definitivně dokončeno v roce 2004. Sbírka lokomotiv (61, jedna zapůjčena v Národním železničním muzeu, jedna z Lancashire a Yorkshire Railway Trust. 55 je v současné době na místě.), Je jednou z největších sbírek lokomotiv v Spojené království.

Železniční tratě kolem doku Preston Dock byly po uzavření doků z velké části nefunkční. Konzervační skupina, která působila v Southportu, se v roce 1999 přestěhovala do Prestonu a v roce 2005 zahájila činnost jako Ribble Steam Railway.

Muzeum také provozuje osobní dopravu na Strand Road Crossing a zpět z vlastní stanice - Preston Riverside. Četnost jeho vlaků je hodinová a obvykle je tvoří dva nebo více osobních vozů Mark 1 a mala parní nebo dieselova lokomotiva. Tato služba je funkční pouze v letních měsících.

Muzeum je v současné době umístěno v průmyslovém areálu a není dobře propagováno

ribl6
ribl2
ribl5
ribl1
ribl
ribl4
Ribble
Ribble2
Ribble3
Ribble1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Chain Caul Rd,

 Preston,

Lancashire 

PR2 2PD

+44(0)1772 728800

Steam Museum5.jpg

STEAM

Museum Velké Západní Dráhy

STEAM - Muzeum Velké západní dráhy sídlí v krásně zrekonstruované železniční budově třídy II v srdci bývalých železničních dilen ve Swindonu.

Muzeum se nachází přímo naproti prodejně Swindon Designer Outlet a vypráví příběh mužů a žen, kteří stavěli, provozovali a cestovali po Velké západní železnici, často historiky a fanoušky železnice označované jako "Boží nádherná železnice".

Průkopnická vize a inženýrský génius Isambarda Kingdom Brunela vedl k tomu, že se Velká západní železnice byla považována za nejpokrokovější na světě.

Steam Museum2
Steam Museum4
Steam Museum1
Steam Museum3
Steam Museum

Navštivte nás

Adresa

STEAM - Museum of the Great Western Railway

Fire Fly Avenue

Swindon

SN2 2EY

Kontakt

123-456-7890

Lokomotion.jpg

Locomotion the National Railway Museum at Shildon

Locomotion, dříve známé jako Locomotion the National Railway Museum at Shildon, je železniční muzeum v Shildonu v hrabství Durham v Anglii. Muzeum bylo přejmenováno v roce 2017, kdy se stalo součástí skupiny Science Museum Group.

Muzeum bylo otevřeno 22. října 2004 premiérem a místním poslancem Tony Blairem a bylo vybudováno nákladem 11,3 milionu liber na základě bývalého "Muzea viktoriánské železnice Timothy Hackwortha". Muzeum je provozováno ve spolupráci s Durham County Council a očekávalo se, že do městečka přivede 60 000 návštěvníků ročně. Během prvních šesti měsíců však muzeum navštívilo 94 000 lidí. Locomotion se dostalo do užšího výběru pěti finalistů Gulbenkianovy ceny, která je největší uměleckou cenou ve Spojeném království.

 

V rámci plánů Národního železničního muzea na rok 2025 bude postavena druhá budova, do níž bude umístěno více z širší sbírky. Kromě toho budou obnoveny části původního muzea včetně uhelných kapek, které přestaly být využívány

Lokomotion10
Lokomotion8
Lokomotion9
Lokomotion7
Lokomotion6
Lokomotion5
Lokomotion3
Lokomotion4
Lokomotion1
Lokomotion2

Navštivte nás

Adresa

  • Locomotion
    Dale Road Industrial Estate
    Shildon

  • DL4 2RE

Kontakt

033 0058 0058 

Head_of_Steam2.jpg

Head of Steam

Darlington Railway Museum
Muzeum je z duvodu rozsáhlé rekonstrukce uzavřeno až do roku 2025. 

Head of Steam se nachází na trase Stockton & Darlington Railway z roku 1825, první parní veřejné železnice na světě.

Muzeum je věnováno oblasti dříve obsluhované severovýchodní železnicí, se zvláštním odkazem na Stockton & Darlington Railway a železniční průmysl v Darlingtonu.

Mezi exponáty patří Stephensonova lokomotiva č. 1 postavená pro otevření železnice Stockton & Darlington a "Derwent", nejstarší přežívající lokomotiva v Darlingtonu, zapůjčená z kolekce National Railway Museum Collection.

Větší exponáty doplňuje řada menších předmětů včetně značek stanic a tratě, uniformy, nábytku, nádobí a obrazů. Vstupní hala a prodejna vstupenek jsou restaurovány v dobovém stylu a jsou obohaceny o ukázky předmětů, jako jsou vrátnice, zavazadla, plakáty a reklamní cedule.

Head_of_Steam1
Head_of_Steam4
Head_of_Steam2
Head_of_Steam3
Museum_of_Scottish_Railways1.jpg

Museum of Scottish Railways

Muzeum skotských železnic je železniční muzeum provozované Skotskou společností pro zachování železnic. Jeho základem je rozsáhlá sbírka železničních artefaktů této společnosti z celého Skotska. Muzeum se nachází v sídle SRPS v Bo'ness a je největší budovou v areálu.

Jedná se o největší železniční muzeum ve Skotsku, které se skládá ze tří velkých budov, v nichž jsou umístěny historické lokomotivy, vagony a další exponáty.

Museum_of_Scottish_Railways5
Museum_of_Scottish_Railways4
Museum_of_Scottish_Railways2
Museum_of_Scottish_Railways
Museum_of_Scottish_Railways3

Navštivte nás

Adresa

The Bo'ness & Kinneil Railway
Bo'ness Station
Union St
Bo'ness
EH51 9AQ

Kontakt

Buckinghamshire Railway Centre.jpg

Buckinghamshire Railway Centre

Buckinghamshire Railway Centre je železniční muzeum provozované společností Quainton Railway Society Ltd. na nádraží Quainton Road, asi 5 mil (8,0 km) západně od Aylesbury v anglickém hrabství Buckinghamshire. Areál je rozdělen na dvě poloviny, které jsou spojeny dvěma lávkami, z nichž jedna umožňuje bezbariérový přístup. Na každé straně se nachází předváděcí trať s různými dílenskými budovami a také budovy muzea.
Zatímco ostatní zrušené stanice na bývalých tratích MR severně od Aylesbury byly většinou zbourány nebo prodány, v roce 1969 byla založena společnost Quainton Railway Society, která na stanici provozuje fungující muzeum. Dne 24. dubna 1971 společnost pohltila London Railway Preservation Society a převzala do své péče její sbírku historického železničního vybavení.
Současnost
V rozsáhle přestavěném areálu po obou stranách fungující hlavní trati je v BRC umístěno přibližně 170 kusů lokomotiv a kolejových vozidel v budovách z let 1874 až 1960. V přilehlých skladech zásobovacího depa ministerstva potravin z druhé světové války na bývalém odstavném nádraží je vystaveno mnoho předmětů, které čekají na restaurování, a společnost zde vybudovala příruční knihovnu pro své členy.
Rewley Road
Velká bílá budova ze dřeva s velkou prosklenou stříškou
Budova bývalého nádraží Oxford Rewley Road po jeho rekonstrukci na Quainton Road.
Rewley Road, oxfordská konečná stanice Buckinghamshirské železnice Harryho Verneyho a linky z Oxfordu do Cambridge, byla 1. října 1951 uzavřena pro cestující a vlaky byly odkloněny na bývalou stanici GWR Oxford General, současnou oxfordskou stanici. Ve spolupráci s Muzeem vědy byla stanice Rewley Road v roce 1999 demontována. Hlavní staniční budova a část nástupištního přístřešku byly poté přemístěny do BRC a v roce 2002 znovu postaveny v severozápadním rohu areálu, který nyní poskytuje lepší zázemí pro návštěvníky a hlavní kanceláře QRS.

Buckinghamshire Railway Centre8
Buckinghamshire Railway Centre5
Buckinghamshire Railway Centre6
Buckinghamshire Railway Centre7
Buckinghamshire Railway Centre3
Buckinghamshire Railway Centre4
Buckinghamshire Railway Centre2
Buckinghamshire Railway Centre1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Buckinghamshire Railway Centre
Station Road
Quainton
Aylesbury
Bucks
HP22 4BY

Tel: 01296 655720

Email: office@bucksrailcentre.org

bottom of page