top of page
7 strana.jpg

Autobusová muzea

Keighley5.jpg
Keighley Bus Museum

Společnost Keighley Bus Museum Trust byla založena v roce 1992 a je registrovanou charitou a společností s ručením omezeným. Vytkla si za cil vytvoření stálého muzea veřejné silniční osobní dopravy v oblasti Keighley a vše, co děláme, je zaměřeno na zajištění trvalého domova pro sbírku vozidel muzea, kterou vlastnime. 

Keighley11
Keighley10
Keighley6
Keighley9
Keighley8
Keighley7

Navštivte nás

Adresa

Keighley Bus Museum Trust
Unit 5
River Technology Park
Dalton Lane
Keighley
BD21 4JP 

Kontakt

Otvírací doba

+44  7465 897497

Muzeum je zavřeno od pondělí do pátku, nicméně prohlídka může být možná v polovině týdne, ale dohodněte se prosím telefonicky. Dobrovolníci jsou na místě po většinu víkendů obvykle do 15:00, ale znovu prosím telefon potvrďte.

Pořadatelé muzea organizují tři dny otevřených dveří ročně, pri nichž provozují bezplatné jízdy autobusem. Otevírací doba, data a poplatky za vstup jsou zveřejněny na naší stránce akcí.

IMG_1077.JPG

Brooklands Museum

Brooklands Museum je automobilové a letecké muzeum, které sídlí v části bývalého závodního okruhu Brooklands ve Weybridge v hrabství Surrey v Anglii. Byl to první specializovaný závodní okruh. Dochovaly se zde zbytky jeho klopených zatáček. Muzeum je koncipováno jako muzeum všeobecné dopravy a sbírka autobusů sem byla přesunuta z původního muzea autobusů v Cobhamu. Stala se důležitou součástí velmi rozmanitých sbírek muzea. Ty kromě autobusů ukazují i vývoj letectví, motocyklů, automobilů a závodních vozů. 

DSC_0549
IMG_1088
IMG_1081
DSC_0546
DSC_0541
DSC_0547
DSC_0548
Scottich Bus museum.jpg

Scottish Vintage Bus Museum

Scottish Vintage Bus Museum je dopravní muzeum v Lathalmondu, 2,5 km severně od Dunfermline ve Fife. Muzeum je otevřeno každou neděli od dubna do začátku října.
Muzeum bylo založeno v roce 1986 ve Whitburnu v Západním Lothianu a v roce 1995 se přestěhovalo do svého současného sídla v Lathalmondu, které bylo dříve součástí skladu královského námořnictva. muzeum vlastní polovinu pozemku v Lathalmondu, který má rozlohu přibližně 45 akrů.
Ve sbírce se nachází přibližně 160 autobusů, z nichž většina pochází z 20. a 30. let 20. století. Sbírka zahrnuje také asi 30 dalších vozidel. Mezi tato vozidla patří malá železniční sbírka, kterou muzeu zapůjčila Skotská společnost pro zachování železnic, sbírka klasických osobních a nákladních automobilů, restaurovaný parní válec a restaurovaná koňská tramvaj.

Scottich Bus museum7
Scottich Bus museum5
Scottich Bus museum3
Scottich Bus museum4
Scottich Bus museum1
Scottich Bus museum2
north-west-museum4.jpg

North West Museum of Road Transport

North West Museum of Road Transport (dříve St. Helens Transport Museum nebo St. Helens Bus Museum) se nachází ve starém autobusovém depu společnosti St. Helens Corporation Transport v Hall Street, St Helens, Merseyside, Anglie.

Sbírka vozidel v muzeu zahrnuje mnoho exemplářů autobusů místních městských autobusových společností, včetně St Helens, Liverpoolu, Southportu, Widnesu, Warringtonu a Chesteru, a také vozidla bývalého Merseyside Passenger Transport Executive. Většinu vystavených vozidel tvoří autobusy, ale jsou zde také klasické osobní a nákladní automobily a hasičské vozy.

V roce 2009 byla zahájena výstavba nové významné atrakce, Muzea sbírky jízdenek (jediného specializovaného muzea, archivu a dílny v zemi), která představuje celosvětovou sbírku více než 1050 jízdenkových automatů pocházejících již z roku 1886. Návštěvníci si je mohou pod dohledem vyzkoušet.

V roce 2010 bylo otevřeno nové přednáškové divadlo a místo pro pořádání akcí s odbornými tematickými lektory. K dispozici je služba hostujících přednášejících. Bezplatné jízdy historickými autobusy se konají obvykle 1. neděli v měsíci.

Znovuotevřeno v září 2006 po rekonstrukci staré vozovny tramvají, trolejbusů a autobusů za 1 milion liber, která pochází z roku 1881, kdy k ní patřily i stáje pro koňské tramvaje.

north-west-museum5
north-west-museum2
north-west-museum3
north-west-museum1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Old Bus Depot,
Hall Street,
St Helens, Merseyside

WA10 1DU

 +44-01744 451681

South Yorkshire Transport Museum2.jpg

South Yorkshire Transport Museum 

Společnost SYTM začala v 60. letech 20. století se soukromými sbírkami Keitha Beedena a dalších sběratelů. Skupina zakoupila dvoupatrový autobus Leyland PD1 z roku 1946, který se stal jádrem Sheffield Omnibus Enthusiasts Society.
Z SBPC se brzy stala South Yorkshire Transport Collection s cílem formulovat dopravní sbírku, a to na muzejním místě. Když se jejich dosavadní skladiště stalo nedostupným, byla sbírka rozptýlena do Sandtoftu, Haxey, hrabství Durham a Merseyside. Městská rada Sheffieldu pak poskytla místo v průmyslovém muzeu na ostrově Kelham.
Po deseti měsících bylo muzeum nuceno se opět přestěhovat. V roce 1985 pak bylo muzeum přemístěno na nové místo v Newton Chambers. I to se však brzy ukázalo jako nepřijatelné.
V roce 1987 otevřel The Sheffield Bus Museum Trust Muzeum dopravy v Tinsley Tram Sheds s cílem vybudovat sbírku autobusů, Tramvajové depo postavené v letech 1873-4 pro Sheffield Tramways Company a převzaté společností Sheffield Corporation v roce 1896m byly v roce 1900 rozšířeny.
Muzeum shromáždilo autobusy od provozovatelů ze Sheffieldu, Rotherhamu a severovýchodního Derbyshiru, včetně dvoupatrového trolejbusu. Vozidla byla uložena na volném prostranství v Heeley. Za účelem formalizace politiky sběru vozidel byl založen Sheffield Bus Preservation Circle.
Pět správců Sheffield Bus Museum Trust (charitativní organizace) bylo zároveň ručiteli nájemní smlouvy a později řediteli SBMT Ltd (společnost s ručením omezeným). Nesli osobní finanční odpovědnost za nájemné splatné pronajímateli: odpovědnost, která je velmi tížila. Bez těchto mužů (Keith Beeden, Mike Greenwood, David Roberts, David Tummon a Eric Wilson) by nemohlo dojít k pozitivnímu vývoji, který vedl k současné situaci. (Pozn. překl.)
V průběhu let se objekt muzea potýkal s chronickými problémy se záplavami a postupným chátráním hlavní konstrukce a střešní sestavy Podmínky nájemní smlouvy neumožňovaly předčasné odstoupení od smlouvy, takže pro odstěhování se dalo udělat jen málo. Poškození vichřicí a krádež olova ze střechy v roce 2006 způsobily, že prostory přestaly sloužit svému účelu.
O Velikonocích 2007 byly nové prostory otevřeny pro veřejnost.

South Yorkshire Transport Museum4
South Yorkshire Transport Museum5
South Yorkshire Transport Museum6
South Yorkshire Transport Museum1
South Yorkshire Transport Museum
South Yorkshire Transport Museum3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

South Yorkshire Transport Museum

Unit 9

Waddington Way

Rotherham

S65 3SH

07828 068484

Isle of Wight Bus and Coach Museum3.jpeg
Isle of Wight Bus and Coach Museum

V muzeu je vystaveno přibližně 20 historických vozidel, dopravní artefakty, expozice, fotografie, čajovna a obchod.

Muzeum autobusů a autokarů na ostrově Wight bylo založeno v roce 1997, kdy skupina nadšenců, z nichž většina vlastnila nebo částečně vlastnila historický autobus nebo autokar, potřebovala společně zajistit bezpečné kryté ubytování pro svá vozidla. Tito zakládající členové si zpočátku pronajali dvě budovy Rady IoW na nábřeží Newport Quay, jednou z nich byl bývalý sklad obilí, a založili původní muzeum, které bylo
otevřené veřejnosti v letních měsících. Sbírka vozidel a souvisejících artefaktů se rozrostla v působivou expozici dopravního dědictví ostrova.

Sbírka muzea se v průběhu let rozrostla a přerostla svůj původní domov v Newport Quay. Potřeba vytvořit stálé a bezpečné zázemí byla uspokojena v roce 2014 zakoupením bývalého depa společnosti Southern Vectis, které se nachází na Park Road v Ryde.

Přestěhování do depa v Ryde
Samotná budova je mimořádně zajímavá, neboť je jednou z pouhých dvou bývalých autobusových garáží, které se na ostrově dochovaly. Byla postavena v letech 1937-8 na pozemku společnosti Southern Railway a je typickým příkladem autobusových garáží z Tillingovy éry podle návrhu jejich architekta H. J. Starkeyho. Takových budov bylo postaveno mnoho, ale po změnách vlastníků v autobusovém průmyslu se jich dochovalo jen málo.

Ryde Depot sice není vyloženě "art deco", ale je naprosto originální ve všech ohledech, protože bylo navrženo jako autobusová garáž a jako taková byla využívána až do roku 2011.

Na začátku sezóny 2015 bylo nutné provést značné práce, aby se bývalé depo mohlo otevřít pro veřejnost a sloužit jako muzeum. Po dalších rozsáhlých pracích, jak uvnitř, tak na fasádě přiléhající k Park Road, byly prostory slavnostně otevřeny v říjnu 2016 starostou města Ryde, radním Henrym Adamsem.

V areálu na Park Road je umístěna a vystavena řada sbírek autobusů a autokarů muzea, které kdysi jezdily na ostrově. Statické i provozní exponáty vozidel sahají od dostavníku z roku 1880 s názvem "Civility" a vozu Dennis Ace z roku 1934 přes četné autobusy a autokary až po nejmladší akvizici, vůz Dennis Dart z roku 2002. Součástí expozice jsou ukázky vozidel v renovaci, mnoho pamětních předmětů a rozsáhlá sbírka fotografií, které odrážejí dobu rozkvětu ostrova jako prázdninové destinace.

Muzeum vede nadšená skupina neplacených dobrovolníků a noví členové jsou vždy vítáni: na další podrobnosti se informujte v obchodě "Just the Ticket".

Isle of Wight Bus and Coach Museum4
Isle of Wight Bus and Coach Museum1
Isle of Wight Bus and Coach Museum
Isle of Wight Bus and Coach Museum2
Isle of Wight Bus and Coach Museum3

Navštivte nás

Adresa

THE BUS DEPOT,

PARK ROAD,

RYDE,

ISLE OF WIGHT,

PO33 2BE
 

Kontakt

01983 567796

Jurby Transport Museum.jpg

Jurby Transport Museum

Jurby Transport Museum (mansky Thie Tashtee Arraghey Yurby) je dopravní muzeum v Jurby na ostrově Man, které sídlí v bývalém leteckém hangáru.
Muzeum provozuje skupina dobrovolníků, kteří jsou členy organizace Manx Transport Trust. Vstup je zdarma, ale dary jsou vítány. Muzeum nedostává žádné veřejné prostředky a spoléhá se na dary, které pomáhají pokrýt jeho provozní náklady.
Muzeum před jeho otevřením připravila skupina dobrovolníků. Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v dubnu 2010 tehdejším předsedou Jurby Transport Museum Richardem Davisem a hlavním ministrem ostrova Man Tonym Brownem.
Od otevření muzea jej navštívilo více než 30 000 návštěvníků.
Muzeum má pestrou sbírku autobusů z let 1927 až 1997. Mezi novější vozidla patří dva vozy Leyland Olympian a Dennis Dart. Dalšími běžnými typy vozidel v muzeu jsou Leyland Atlantean - včetně bývalého SELNEC Atlantean s karoserií Park Royal - a bývalého Merseyside PTE "Jumbo" Atlantean (1235), tři Leyland Titans, dva AEC Regent III a Regent V - ten je posledním dvoupodlažním autobusem, který kdy AEC vyrobila.
První dochovaný ostrovní nízkopodlažní autobus - Dennis Dart SLF s karoserií Marshall Capital - je v současné době v muzeu restaurován.

Jurby Transport Museum8
Jurby Transport Museum7
Jurby Transport Museum5
Jurby Transport Museum6
Jurby Transport Museum2
Jurby Transport Museum
Jurby Transport Museum4
Jurby Transport Museum3
Jurby Transport Museum1

Navštivte nás

Adresa

Hangar 230,

Jurby Industrial Estate,

Jurby,

Isle of Man,

IM7 3BD

Dewsbury Bus Museum12.jpg

Dewsbury Bus Museum

Dewsbury Bus Museum je muzeum v Ravensthorpe v hrabství West Yorkshire v Anglii. Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v září 1989, vlastní a provozuje ho West Riding Omnibus Museum Trust, registrovaná charitativní organizace, a je provozováno výhradně dobrovolníky.

Jsou zde umístěny jediné dva dochované dvoupatrové autobusy Guy Wulfrunian a několik dalších vozidel společnosti West Riding Automobile Company, jakož i další vozidla společností Yorkshire Woollen District Transport Co, Yorkshire Traction Company, West Yorkshire PTE, Huddersfield a Halifax Corporations a místní nezávislé společnosti J. Wood of Mirfield.

Dewsbury Bus Museum11
Dewsbury Bus Museum10
Dewsbury Bus Museum9
Dewsbury Bus Museum6
Dewsbury Bus Museum8
Dewsbury Bus Museum7
Dewsbury Bus Museum5
Dewsbury Bus Museum4
Dewsbury Bus Museum1
Dewsbury Bus Museum3
Dewsbury Bus Museum2
Dewsbury Bus Museum

Navštivte nás

Adresa

7 - 11 Foundry Street

Ravensthorpe

Dewsbury

WF13 3HW

Kontakt

0798 309 5551

Tento článek obsahuje informace a fotografie převzaté z webových stránek provozovatele. Cílem je poskytnout čtenářům přehled o akcich, které provozovatel nabízí. Tento článek není reklamou ani sponzorovaným obsahem, ale pouze informačním zdrojem.

Oxford Bus Museum5.jpg

OXFORD BUS MUSEUM

Oxford Bus Museum je dopravní muzeum v Long Hanborough v hrabství West Oxfordshire v Anglii, asi 6,4 km severovýchodně od Witney a 11 km severozápadně od města Oxford. V muzeu se nachází sbírka 40 historických autobusů a autokarů, zbytky čtyř koňských tramvají a replika tramvaje společnosti City of Oxford Tramways Company.

Součástí areálu je i muzeum Morris Motors, v němž se nachází sbírka 12 osobních a dodávkových automobilů Morris Motors. Sbírky obou muzeí zahrnují také mnoho menších historických artefaktů.

Vlastníkem a provozovatelem muzea je Oxford Bus Museum Trust, registrovaná charitativní organizace.

Oxford Bus Museum4
Oxford Bus Museum2
Oxford Bus Museum1
Oxford Bus Museum
Oxford Bus Museum3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

HANBOROUGH RAIL STATION YARD,
MAIN ROAD,
LONG HANBOROUGH,
OXFORDSHIRE,
OX29 8LA

01993 883617

01296 925797

Canvey Island Transport Museum.jpg

Canvey Island Transport Museum

Budova, v níž muzeum sídlí, byla postavena v roce 1934 pro společnost Canvey & District Motor Transport Co. Ltd. a sloužila řadě podobných společností, než přešla pod Eastern National Omnibus Co. Ltd., která ji využívala až do roku 1978.
Společnost Castle Point Transport Museum Society poté získala vozovnu do pronájmu a později ji odkoupila a od té doby shromáždila sbírku více než třiceti zachovalých užitkových vozidel, která nyní tvoří hlavní expozici Canvey Island Transport Museum.
Návštěvníci si mohou prohlédnout klasické exempláře od rychle mizejících výrobců podvozků, jako jsou AEC, Bedford, Bristol, Guy a Leyland, a legendárních výrobců karoserií, jako jsou Eastern Coach Works, Duple, Harrington a Massey Brothers.
Zatímco mnoho vozidel je kompletně zrestaurováno, jiná jsou přestavována a procházejí údržbou svých majitelů nebo skupin členů v našich dílnách nebo v prostoru boxů.
Návštěvníci mohou také vidět tradiční techniky, jako je konstrukce dřevěného rámu a pobití hliníkovými panely, které se používají dodnes, přestože jsou v moderních vozidlech nahrazovány lisovanou ocelí a tvarovaným sklolaminátem.
Kromě toho má muzeum vlastní působivé funkční modelové kolejiště a je zde vystavena celá řada nejrůznějších dopravních artefaktů. V muzejním obchodě se prodávají odlévané modely, suvenýry a další zboží související s dopravou.

Canvey Island Transport Museum5
Canvey Island Transport Museum4
Canvey Island Transport Museum1
Canvey Island Transport Museum3
Canvey Island Transport Museum2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

105 Point Road,

Canvey Island

Essex

SS8 7TD

01268 684272

bottom of page