top of page
Jizní Anglie.jpg


Jižní Anglie

bluebell5.jpg

Bluebell Railway

Bluebell Railway je 11 mil (17.7 km) dlouha historicka zeleznice téměř úplně v západním Sussexu v Anglii, s vyjimkou Sheffield Park, který je ve východním Sussexu. Je rizena Bluebell Railway Preservation Society.. Využívá parní vlaky, které jezdí mezi Sheffield Park a East Grinstead, s mezistanicemi v Horsted Keynes a Kingscote.

 

Je to první zachovaná standardne rozchodna parní osobní železnice na světě, která provozuje veřejnou službu. Společnost provozovala svůj první vlak 7. srpna 1960, méně než tři roky poté, co trat od East Grinstead k Lewes byla uzavřena British Railways. 

Dne 23. března 2013 začala Bluebell Railway provozovat svou novou koncovou stanicí East Grinstead. V East Grinstead je připojení k národní železniční síti, první připojení Bluebell Railway k národní síti za 50 let, protože linka Horsted Keynes - Haywards Heath byla uzavřena v roce 1963.

Dnes je železnice řízena a provozována převážně dobrovolníky. Po zachování několika parních lokomotiv ještě před tím, než se v roce 1968 na britských hlavních železničních tratích zastavila pára, má dnes přes 30 parních lokomotiv - největší sbírka ve Velké Británii po Národním muzeu železnic.  Bluebell také má téměř 150 vozu a vagónů, většina z nich před rokem 1939. 

bluebell4
bluebell1
bluebell
bluebell3
bluebell2

Navštivte nás

Adresa

Sheffield Park Station 
East Sussex, 
TN22 3QL

Kontakt

+44 1825 720 800

Isle5.jpg

Isle of Wight Steam Railway

Vychutnejte si památky, zvuky a atmosféru více než 150leté historie Greenway. Uvnitř najdete expozici našich viktoriánských a edwardiánských osobních vozů spolu se sbírkou našich cenných železničních kolejových vozidel, která jsou uložena uvnitř a chráněna před povětrnostními vlivy. To nám umožňuje věnovat více času restaurování dalších historických vozidel. Ta však nejsou uzavřena za skleněnými vitrínami - ve skutečnosti, pokud nejsou zamčené, můžete vstoupit dovnitř a dobře si je prohlédnout. Děti se rády převléknou za strojvedoucí nebo průvodčí a zahrají si na příběhy z minulosti. Sledujte časovou osu, která popisuje historii parní železnice až po dnešní elektrickou trakci, a zjistěte, proč je May Joyce tak významnou osobností ostrovní železnice.

Toto nádherné interaktivní muzeum vzniklo díky grantu ve výši 1,2 milionu liber financovanému z Heritage Lottery Fund a poprvé bylo otevřeno v dubnu 2014.

Isle
Isle4
Isle2
Isle1
Isle3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Isle of Wight Steam Railway
The Railway Station
Havenstreet
Isle of Wight
PO33 4DS

tel: +44 1983 882204
fax: +44 1983 884515 

kent6.jpg

Kent & East Sussex Railway

Kent & East Sussex Railway je nejlepším příkladem venkovské lehké železnice. Linka jemně prochází od Tenterdenu - "The Jewel of The Weald" na deset a půl mile daleko, skrz nedotčenou krajinu údolí Rother, aby skončila ve stínu nádherného národního hradu Trust v Bodiamu.                                                                                                                                                                                                    Colonel Stephens Museum

Železniční muzeum plukovníka Stephense zaznamenává kariéru Holmana Freda Stephense, propagátora, inženýra a ředitele lehkých železnic, jeho rodinu, železnice a jeho nástupce.
Muzeum sídlí ve stanici Tenterden na železnici Kent & East Sussex Railway, která byla typickou Stephensovou lehkou železnicí a vždy byla srdcem jeho impéria.
Sbírka začala vznikat v 60. letech 20. století především díky prozíravosti Philipa Shawa, historika železnic Kent a East Sussex, který začal odkládat předměty darované bývalými zaměstnanci Stephenova impéria. Zejména W. H. Austen junior byl významným zdrojem materiálů, z nichž velkou část zdědil po svém otci.
Za veřejnou expozicí se skrývá srdce badatelské sekce, historické dokumenty a nevystavené artefakty pocházející přibližně z 80. let 19. století zabírají 20 zásuvek ocelových skříní a asi 60 metrů regálů.

kent3
kent4
kent5
kent2
kent
kent1

Navštivte nás

Adresa

Kent & East Sussex Railway 
Tenterden Town Station
Station Road
Tenterden
Kent
TN30 6HE 

Kontakt

+44 1580 765155

watercress5.jpg

Mid-Hants `Watercress' Railway

Železnice Mid Hants Railway, známá jako Watercress Line, je jednou z nejúspěšnějších historických železnic v zemi. Železnice Mid Hants Railway zahájila provoz v říjnu 1865 jako Alton, Alresford & Winchester Railway a byla navržena tak, aby vyplnila mezeru mezi Altonem a hlavní tratí z Londýna do Southamptonu 2,5 míle severně od Winchesteru. Dráha byla dlouhá asi 17 mil a vedla přes polozemědělskou oblast s Arlesfordem jako jediným významným městem na celé trati.Počáteční provoz měla zajišťovat společnost LSWR (London South West Railways), která jezdila mezi Guildfordem a Southamptonem. V roce 1880 převzala trať do pronájmu na 999 let s opcí na odkoupení, která byla uplatněna v roce 1884, kdy LSWR získala veškerý majetek Alton, Alresford & Winchester Railway.V roce 1937 byla trať z Londýna do Altonu elektrifikována, parní provoz na trati do Mid Hants prakticky ustal a trať se stala zapadlou. V roce 1948 byly železnice znárodněny a vznikla společnost British Railways (BR).Trať hrála důležitou roli během obou světových válek díky své poloze mezi armádním centrem v Aldershotu a námořním přístavem v Southamptonu. V roce 1957 byly zavedeny dieselové lokomotivy, provoz se zvýšil na jednou za hodinu a přibyla osobní doprava. Když bylo v roce 1967 oznámeno uzavření tratě, vedl John Taylor, zástupce předsedy rady Winchester Rural District, rozsáhlou kampaň za její zachování. Navzdory námitkám a sporům o ekonomiku provozu byla trať nakonec v únoru 1973 uzavřena. První vlaky vyjely z Alresfordu do Ropley v květnu 1977. Na odkoupení celé trati do Altonu byly k dispozici finanční prostředky. Nová společnost, založená na dobrovolných zaměstnancích, v roce 1983 postupně znovu otevřela trať do Medsteadu a v roce 1985 zpět do Altonu. zachovaná historická železnice je v provozu již 40 let, tedy déle než její provoz pod britskými železnicemi. Provoz je řízen společností Mid Hants Railway Ltd (dříve Mid Hants Railway plc), jejímž hlavním akcionářem a podpůrnou charitativní organizací je Mid Hants Railway Preservation Society Ltd (MHRPS). Zajímavostí je, že většina lokomotiv na trati pochází z vrakoviště v Barry, kam byly v letech 1962-68 převezeny britskými železnicemi a pro provoz na trati byly dobrovolníky zručně obnoveny do původní krásy.

watercress4
watercress3
watercress
watercress1
watercress2

Navštivte nás

Adresa

Mid Hants Railway Ltd 'Watercress Line',
The Railway Station,
Alresford, Hampshire,
SO24 9JG 

Kontakt

+44 1962 733810

Spa5.jpg

Spa Valley Railway

Spa Valley Railway (SVR) je historická železnice se standardním rozchodem kolejí, která vede z nádraží Tunbridge Wells West v Tunbridge Wells do High Rocks, Groombridge a Eridge, kde se napojuje na trať Oxted Line. Původní železnice byla otevřena v roce 1866 a zajišťovala nejlepší spojení s Londýnem a Brightonem. Její provoz byl ukončen 6. července 1985 a boj za její záchranu začal v září 1985. Její nejdůležitější etapa byla uzavřena opětovným připojením stanice Eridge 25. března 2011. Na své trase překračuje hranici mezi Kentem a Východním Sussexem a je dlouhá 5 mil (8 km) a vede po bývalé trati Wealden mezi Tunbridge Wells Central a Lewes. Sídlo dráhy je na nádraží Tunbridge Wells West.

spa1
Spa
spa3
spa2

Navštivte nás

Adresa

Wealden Railway Co. Ltd,
West Station,       Nevill Terrace,
Royal Tunbridge Wells,
Kent,
TN25QY 

Kontakt

+44 1892 300141

Swanage5.jpg

Swanage Railway

Swanage Railway je železniční trat odbočujici v blízkosti Wareham, Dorset do Swanage, Dorset, Anglie, která byla otevřena v roce 1885 a nyní funguje jako historická železnice.

Nezávislá společnost, která ji vybudovala, byla sloučena s větší London and South WesternRailway v roce 1886. Osobní doprava byla zrušena v roce 1972 a zbylá nákladní doprava zůstala na části trati pro přepravu nerostů

Po uzavření pro cestující oživila část železniční tratě skupina přátel historické železnice. Ta také používala jméno Swanage Railway a nyní provozuje 9,5 míle (15,3 km) trati, která sleduje cestu bývalé trati od Wareham k Swanage se zastávkami u Norden, Corfe Castle, Harman's Cross a Herston Halt. 

Swanage4
Swanage1
Swanage3
Swanage2
Swanage

Navštivte nás

Adresa

Swanage Railway
Station House
Swanage
Dorset
BH19 1HB 

Kontakt

Tel:+44 1929 425800 Reservations

Fax:+44 1929 475208  

Lavender5.jpg

Lavender Line

Dne 16. června 1983 koupili železniční stanici Isfield v aukci Dave a Gwen Milhamovi, aby byla obnovena. Přestavba začala okamžitě, včetně pokládky nové koleje, renovace stavědla a obnovy celého žlutého obvodového plotu. Byla zrekonstruována rezervační hala, obnovena markýza stanice a vyměněny všechny značky nástupiště. Původní čekárna na nástupiště byla zakoupena od Isfieldu železnicí Bluebell v roce 1978 a resituována na stanici Sheffield Park. Dva měsíce byly vynaloženy na konstrukci přesné repliky, dokončené v lednu 1984. Ve spolupráci s Bluebell Railway zakoupil Dave Milham traťový materiál od British Rail, který byl k dispozici při práci v Croydonu.

 

Stanice byla pojmenována "The Lavender Line", protože A.E. Lavender and Sons byli místní obchodníci s uhlím, kteří operovali z nádraží. Na stanici byly zakoupeny dve lokomotivy: "Annie", Barclay 0-4-0 dříve používaná v Bury Transport Museum, a "Ugly", RSH 0-6-0 číslo 64, zakoupená na půjčku od železnice North Yorkshire Moors. Byla zakoupena třetí lokomotiva, model 2-10-0 vyrobený společností North British Locomotive Company, ktera musela být odeslána z Řecka do Velké Británie. Lokomotiva byl pokřtěna "Dame Vera Lynn" samotnou Dame Vera Lynn na stanici 6. srpna 1986. Tato lokomotiva se však ukázala jako příliš velka pro trat a byla prodána Cliffordovi Brownovi, americkému podnikateli narozenému v Británii žijícímu ve Virginii, USA. Pan Brown poslal lokomotivu na železnici North Yorkshire Moors, kde nyní sídlí.

Hlavní obnova, která proběhla na stanici, byla dokončena na jaře roku 1987. To zahrnovalo renovaci staničních budov a obnovení 0,40 km trvalé cesty na původním kolejišti, později rozšířené o společnost na ochranu přírody na 1,6 míle. Jakékoli další prodloužení nebylo považováno za proveditelné kvůli slabému mostu překračujícímu řeku Uck, ačkoli toto bylo zrušeno a připraveno ke kontrole v roce 2012.  Navíc, nove 100 x 60 stop (30 mx 18 m) depo bylo postaveno na Isfield. Celkové náklady na restaurování přesáhly 750 000 GBP

Lavender
Lavender4
lavender1
Lavender3
Lavender2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Isfield Station,

 Isfield, 

Nr Uckfield,

 East Sussex 

TN22 5XB

+44 1825 750515 

bottom of page