top of page

Kombinované sbírky

Ipswich Transport Museum5.jpeg
LTM.jpg
London Transport Museum

London Transport Museum dokumentuje historii dopravy v Londýně.

Hlavní část sbírek muzea je umístěna v rozsáhlé budově, dříve používané jako květinová tržnice.

Sbírky muzea obsahují mnoho autobusů, tramvají a železničních dopravních prostředků. V souvislosti s rekonstrukcí budovy v Covent Garden byla většina exponátů přemístěna do depozitáře na Gunnersbury Lane, rozsáhlého účelového komplexu. Depozitář je přístupný po několik víkendů v roce a pro objednané prohlídky doprovázené průvodcem.

V posledních letech muzeum prošlo náročnou rekonstrukcí, dnes je opět otevřeno pro veřejnost. Hlavní budova v Covent Garden byla z důvodu rozsáhlé rekonstrukce, která byla dokončena v roce 2007, uzavřena pro veřejnost

LTM5
LTM7
LTM1
LTM6
LTM4
LTM3
LTM2

Depozitář v Actonu

V depozitáři v Actonu je uloženo velké množství sbírkových předmětů. Pro veřejnost je otevřen obvykle dvakrát ročně o víkendech. Je možné si objednat placenou prohlídku i mimo hodiny pro veřejnost.

LTM12
LTM10
LTM9
LTM8
LTM11

Navštivte nás

ADRESA

Covent Garden, London
WC2E 7BB

Kontakt

+44 343 222 5000

Otvírací doba

Denně

8:00  – 18:00 

Beamish5.jpeg

Beamish Museum

Beamish Museum je skanzen který se nachází v Beamish, poblíž města Stanley, v hrabství Durham, Anglie. Hlavním principem muzea je zachovat příklad každodenního života v městech a na venkově severovýchodní Anglie na vrcholu industrializace na počátku 20. století.

Hodně z restaurovaných a interpretovaných objektú a exponatú je specifických pro pozdní Viktoriánské a Edwardiánské období, spolu s částmi venkova pod vlivem průmyslové revoluce od roku 1825. Na  300 akrech (120 ha) v jeho majeteku používá směs přemístěných, originálních a replik budov , velkou sbírku artefaktů, pracovních vozidel a vybavení, jakož i tlumočníků,  hospodářskych zvířat a kostýmu.

Od svého otevření návštěvníkům v roce 1972 získalo muzeum řadu ocenění a mělo vliv i na další živá muzea(skanseny). Je to vzdělávací zdroj a také pomáhá chránit některá tradiční plemena skotu v North England.

Beamish4
Beamish3
Beamish2
Beamish1
Beamish

Navštivte nás

Adresa

Beamish Museum
Beamish
County Durham
DH9 0RG

Kontakt

+44 191 370 4000  

Black Country2.jpg

Black Country Living Museum

Black Country Living Museum (dříve Muzeum Black Country) je skanzen přestavěnych historickych budov v Dudley, West Midlands, Anglie.Nachází se v centru tzv. Černé země, 10 km západně od Birminghamu. Muzeum zabírá 105 000 metrů čtverečních bývalé průmyslové půdy částečně regenerované z bývalého železničního nákladního nadrazi, nepoužívaných vápenných pecí, ramen kanálu a bývalých uhelných jám.

 

Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1978 a od té doby přidalo přes 50 obchodů, domů a dalších průmyslových budov z okolí  městských částí Dudley, Sandwell a Walsall a města Wolverhampton (souhrnně známé jako Černá země); hlavně ve speciálně postavené vesnici. Většina budov byla přemístěna ze svých původních míst, aby vytvořila základnu, v níž demonstruje a  zobrazuje život zahrnující 300 let historie, se zaměřením na roky 1850-1950.

Muzeum se neustále vyvíjí, přidávají se další budovy a další exponáty

Black_Country_Living_Museum_Bus1
Black_Country_Living_Museum_Bus
Black_Country_Living_Museum_1
Black Country3
Black Country5
Black Country
Black Country1
Black Country4

Navštivte nás

Adresa

Black Country Living Museum
Tipton Road
Dudley
West Midlands
DY1 4SQ. 

Kontakt

+44 121 557 9643

east-anglia-transport-museum10.jpg

East Anglia Transport Museum

Muzeum dopravy East Anglia je muzeum pod širým nebem s velkym mnozstvim historických vozidel veřejné dopravy (včetně mnoha v plne funkčním stavu). Nachází se v Carlton Colville na předměstí Lowestoft, Suffolk. Je to jediné muzeum v Anglii, kde návštěvníci mohou jezdit  autobusy, tramvajemi, trolejbusy a úzkorozchodnou železnici.

Muzeum bylo založeno na jeho současném místě v roce 1965, po záchraně karoserie staré Lowestoftske tramvaje (číslo 14), která byla používána po řadu let jako letní dům. Místo v Carlton Colville bylo dříve loukou, darovanou zakladatelem a prvním předsedou muzejní společnosti. První budovy na místě byly postaveny v roce 1966, ale až po roce 1981 byly zahajeny prace na vybudovani stale trolejbusove a tramvajove vozovny. 

V roce 1973 byla otevřena úzkorozchodná železnice muzea ("East Suffolk Light Railway ").

east-anglia-transport-museum4
east-anglia-transport-museum
east-anglia-transport-museum3
east-anglia-transport-museum1
east-anglia-transport-museum2

Navštivte nás

Adresa

East Anglia Transport Museum,
Chapel Road,
Carlton Colville,
Lowestoft,
Suffolk.
NR33 8BL 

Kontakt

+44 1502 518459

wir5.jpg

Wirral Tramway &  Wirral Transport Museum

Wirral Transport Museum je muzeum, které se nachází přibližně 800 metrů od trajektové dopravy Mersey ve Woodside v Birkenheadu v Anglii.

Historické tramvajové spojení spojuje muzeum a trajekt v určitých časech. Vstup do muzea je zdarma s širokým výběrem historických a klasických vozidel, včetně tramvají, autobusů, automobilů, motocyklů, mopedů, kol a hasičských vozidel. Zahrnuje také pohledy na probíhající projekty v dílnách muzea, rozložení modelové železnice dlouhé 26 stop, rekonstruovanou garážovou scénu ze 30. let a různé další statické exponáty související s dopravou.

Muzeum bylo založeno v roce 1995 jako tramvajová zastávka pro Wirral Tramway. V roce 2009 v rámci své Strategické revize aktiv vlastníci Wirral Borough Council plánovali muzeum zlikvidovat a převést jej na Trust pro rozvoj komunity. Doporučila, aby "... byla v maximální možné míře chráněna odborná role Dopravního muzea."  Do roku 2014 byla rada v jednáních o předání správy muzea dobrovolnické organizaci. Dobrovolníci muzea a jeho zaměstnanci se těší na další rozvoj muzea.

Merseyside Tramway Preservation Society

Společnost Merseyside Tramway Preservation Society je jednou z nejznámějších britských skupin pro restaurování dopravy, kterou původně založili v roce 1960 studenti z Liverpool University, kteří chtěli zachránit jednu ze slavných městských "Zelených bohyň", které tehdy působily v Glasgow. Od té doby se společnost rozšířila o lidi ze všech oblastí života a vzkřísila více než půl tuctu tramvají z opuštěných vraků. Dnes její kolekce bohatě ilustruje vývoj britských tramvajových generací první generace od doby jízdy koňskou a parní tramvají po plně uzavřený elektrický podvozek. K dispozici je také jednopodlažní kontinentální tramvaj a vůz pro údržbu troleje ze 40. let. Historická vozidla dnes fungují na míli dlouhé tramvajové trase Wirral Heritage Tramway s nádherným výhledem na světoznámé nábřeží Liverpoolu a plní jedinečnou vzdělávací a rekreační funkci, takže si veřejnost a školní vylety mohou užít nostalgickou cestu zpět v čase.

Merseyside4
Merseyside5
Merseyside
Merseyside1
Merseyside3
Merseyside2
wir4
wir1
wir3
wir2
wir

Navštivte nás

Adresa

1 Taylor Street

Birkenhead

CH41 1BG

Kontakt

+44 151 647 2128

Otvírací doba

Saturday

1:00  – 4:00 pm

​Sunday

1:00  – 4:00 pm

VSTUP DO MUZEA JE ZDARMA!

Zpáteční tramvajové jízdné bylo v roce 2018  2,00 GBP pro dospělé, 1,00 GBP pro děti    (5-15 let) a osoby se slevou.

ulst.jpg

Ulster Folk & Transport Museum

Muzeum folklóru a dopravy v Ulsteru bylo zřízeno, aby ilustrovalo způsob života a tradice obyvatel severního Irska. Exponáty zahrnují velkou sbírku historických lokomotiv, vagónů a vozů ze standardních i úzkorozchodných železnic. Také tramvaje, osobní automobily, dodávky a nákladní automobily; letadla a námořní historie.

Muzeum Ulster Folk & Transport najdete v  Belfastu na Bangor Road (A2) poblíž Holywoodu. Jsme asi 7 mil nebo 15 minut východně od centra Belfastu a je sem snadný přístup po silnici, železnici i autobusu.

ulst13
ulst15
ulst14
ulst12
ulst11
ulst10
ulst9
ulst8
ulst7
ulst5
ulst6
ulst3
ulst4
ulst1
ulst2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Otvírací doba

Cultra, Holywood
Northern Ireland
BT18 0EU

Tel: +44 (0) 28 9042 8428

Fax: +44 (0) 28 9042 8728

Mon - Sun

10:00 am – 5:00 pm

Pallot1.jpg

Pallot Steam, Motor & General Museum

Lyndon Charles Pallot, oblíbená postava známá jako "Don", se narodil ve farnosti Trinity v Jersey a vystudoval farní školu. Od útlého věku se zajímal o mechaniku a poté, co ve 14 letech opustil školu, začal předělávat jízdní kola, dokud se nestal učněm u Jerseyských železnic, kde se zrodilo jeho nadšení pro páru.

Na počátku 30. let 20. století Don otevřel v Sionu v Trinity zemědělskou továrnu Central Motor Works, která se stala tak známou po celém ostrově. Byl to geniální inženýr, který rád řešil mechanické problémy, a jeho vynalézavost ho přivedla k vynálezu několika nástrojů, které měly usnadnit život jerseyským zemědělcům.

V muzeu je dnes k vidění Pallot Elevator Digger, obracecí pluh s poslední brázdou, obracecí pluh s jednou brázdou, traktorový naviják Côtil Winch a dvoubodový přepravní box na traktoru. Jeho schopnost improvizace se ukázala jako neocenitelná během těžkých let okupace Jersey Němci.

Právě ve svém domě v Sionu vychoval Don se svou oddanou manželkou "Dolly" (62 let) početnou rodinu 6 synů a 5 dcer. Na její počest byl trakční motor Ransomes, Simms & Jefferies pojmenován "Dolly May".

Don, muž s velkou vizí, začal sbírat, co se dalo, z našeho strojírenského dědictví a jeho ambice se naplnily v roce 1990 otevřením Pallotského muzea páry. Není pochyb o tom, že nebýt jeho vytrvalého zájmu, který udržoval po mnoho let, mnohé z toho, co je dnes k vidění, by bylo navždy ztraceno. Lokomotivy byly přivezeny z pevniny, Belgie a Alderney a s láskou zrestaurovány, aby se staly součástí jeho rozsáhlé a rozmanité sbírky. Don bohužel zemřel ve věku 85 let, ale jeho památka žije dál v jeho muzeu, které má jeho rodina tu čest nadále provozovat..

Pallot4
Pallot2
Pallot3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Pallot Steam, Motor & General Museum
Rue de Bechet,
Trinity,
Jersey,
Channel Islands.
JE35BE

From Europe: 044 1534 865307

From UK: 01534 865307

Brooklands.jpg

Brooklands Museum

Místo, kde byl v roce 1907 postaven první kompletní závodní okruh, je od roku 1991 domovem nádherných automobilových a leteckých sbírek. Od roku 2011 se rozrostla o sbírku autobusů, které se sem přestěhovaly z Cobhamského muzea, jehož prostory ustoupily bytové zástavbě. Součástí Brooklands Museum je i jeden z letounů Concorde z ověřovací série. Část původní nakloněné dráhy zůstala zachována a je příležitostně k vidění během prezentace exponátů muzea.

 Sbírky muzea se skládají ze tří částí

DSC_0555.JPG
DSC_0503.JPG
DSC_0534.JPG

Navštivte nás

Adresa

Brooklands Rd,
 Weybridge
KT13 0SL

Kontakt

+44 1932 857381

Pro všechny expozice platí jednotné vstupné. Pouze za vstup na palubu letadla Concorde se plati připlatek £6/£3

Amberley2.jpg

Amberley Museum

Muzeum Amberley se rozkládá na ploše 36 akrů v národním parku South Downs. Muzeum je věnováno průmyslovému dědictví jihovýchodní Evropy a jeho exponáty zahrnují úzkokolejnou železnici a autobusovou dopravu (obojí umožňuje bezplatné nostalgické cestování po areálu), telekomunikační halu Connected Earth, halu pro výrobu elektrické energie, tiskařskou dílnu a mnoho dalšího. V muzeu jsou také zastoupena tradiční řemesla, například vitrážník, kovář a hrnčíř, a navíc je zde báječná restaurace, obchod se suvenýry a četné piknikové plochy, kde si můžete vychutnat nádherné prostředí.

Hlavní provozovaná železnice má rozchod 2 stopy, ale sbírka zahrnuje i statické exponáty z různých jiných rozchodů. Muzeum obvykle pořádá každý rok tři speciální železniční akce: v dubnu a říjnu akci Industriální vlaky a v červenci víkendový galavečer, jehož součástí je přehlídka železničních modelů. .

Amberley4
Amberley6
Amberley5
Amberley3
Amberley 1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Amberley Museum
New Barn Road,
Amberley,
Near Arundel,
West Sussex,
BN18 9LT 

01798 831370

AA_AA_7305_1.jpg

Museum of Transport, Greater Manchester

Muzeum bylo založeno v roce 1977 na Boyle Street v Cheetham Hill. Pro veřejnost bylo otevřeno 27. května 1979. O každodenní chod muzea se starají dobrovolníci.

Muzeum sídlí v bývalém autobusovém depu společnosti Manchester Corporation Transport, v zadní části bývalé vozovny pro elektrické tramvaje na Queens Road, postavené v roce 1901. Samotná budova muzea byla přistavěna později a skládá se ze dvou samostatných částí, z vyhrazené autobusové garáže dokončené v roce 1928, která nyní slouží jako vstupní prostor a horní hala muzea, a z dolní haly, která vznikla v roce 1935 vybudováním střechy nad volným prostorem mezi tramvajovou budovou a autobusovým depem z roku 1928. Bývalá tramvajová vozovna je dodnes využívána jako autobusové depo, které obývá společnost Go North West. Celý blok budov byl v roce 1988 pro svůj historický význam zařazen do památkové rezervace II. stupně.

Manchester4
Manchester2
Manchester1
Manchester
Manchester3

Navštivte nás

Adresa

Museum of Transport,
Boyle Street,

Cheetham,
Manchester

 M8 8UW

Kontakt

 0161-205 2122

email(at)gmts.co.uk

Scottich Bus museum6.jpg

Scottish Vintage Bus Museum          &           Lathalmond Railway Museum

Scottish Vintage Bus Museum a Lathalmond Railway Museum, se nachází severně od Dunfermline na společném pozemku. Jedna se o dve samostatna muzea 

Navštivte nás

Adresa

M90 Commerce Park,

Dunfermline,

Fife

KY12 0SJ

Kontakt

01383 623380 Bus muzeum

Bus muzeum

Train muzeum

Ipswich Transport Museum2.jpeg

Ipswich Transport Museum

Ipswich Transport Museum je muzeum v Ipswichi v anglickém hrabství Suffolk, které se věnuje především historii dopravních a technických předmětů vyrobených nebo používaných v jeho okolí.
Muzejní sbírku založila v roce 1965 skupina Ipswich Transport Preservation Group. V roce 1988 získalo do užívání své současné prostory, starou trolejbusovou vozovnu Priory Heath na Cobham Road, a od roku 1995 je otevřeno veřejnosti.
Její sbírka čítající více než 100 velkých předmětů zahrnuje autobusy tramvaje, trolejbusy a motorové autobusy společností Ipswich Corporation Transport, Eastern Counties Omnibus Company a dalších místních provozovatelů; užitková vozidla; požární techniku; mobilní jeřáby; jízdní kola; bicykly; vozidla tažená koňmi; dětské kočárky a invalidní vozíky. Dobře jsou zastoupeni ipswichští výrobci Ransomes, Sims & Jefferies a Ransomes & Rapier a elektrická vozidla.
Místní železniční a vodní doprava a letectví jsou zastoupeny především fotografickými sbírkami a menšími exponáty. V muzeu se nachází také archiv a knihovna spolu se sbírkami kostýmů a vstupenek.
Muzeum je registrovanou charitativní organizací a od dubna do listopadu je běžně otevřeno pro návštěvníky v neděli (od 11 do 16 hodin) a během školních prázdnin ve všední dny odpoledne (od 13 do 16 hodin). Pořádá také příležitostné akce, včetně každoročního běhu historických vozidel z Ipswiche do Felixstowe, který se koná první květnovou neděli z Christchurch Parku v Ipswichi na promenádu ve Felixstowe.

Ipswich Transport Museum4
Ipswich Transport Museum6
Ipswich Transport Museum5
Ipswich Transport Museum3
Ipswich Transport Museum
Ipswich Transport Museum1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The Old Trolleybus Depot
Cobham Road
Ipswich,

Suffolk

IP3 9JD

01473 715666

Hollycombe.jpg

Hollycombe Working Steam Museum

Název sbírky Hollycombe Steam Collection je odvozen od panství Hollycombe, které se před sto lety rozkládalo na ploše 4 000 akrů a jehož velkou část si můžete prohlédnout z lomové železnice. Přibližně v této době byly nádherné zahrady osázeny více než milionem stromů.
V roce 1951 panství koupil zesnulý John Baldock a jeho rodina a právě díky nim začala vznikat parní sbírka. Pan Baldock si lásku k parní síle vypěstoval již v útlém věku a po skončení druhé světové války si uvědomil, že mnoho silničních parních lokomotiv je s nemravným spěchem vyřazováno, a tak je začal zachraňovat v době, kdy jejich hodnota byla jen o málo vyšší než jako šrot. První lokomotivou, která přišla, byl Burrellův traktor Sunset č. 2, který je v Hollycombe již více než 50 let.
V 60. letech 20. století začal zachraňovat tradiční pouťové atrakce, než tyto krásně zdobené kolotoče a orgány a jejich pohony zmizely pod náporem benzinových a naftových nákladních aut, chromovaných plechů a řvoucích reproduktorů. Mezi zachráněnými atrakcemi bylo několik jedinečných nebo jediných, které se zachovaly ve svém druhu.
Z těchto počátků se pan Baldock cítil povzbuzen k tomu, aby svou rostoucí sbírku zpřístupnil veřejnosti, ale trvalo čtyři roky, než se mu to podařilo. Sbírku bylo možné otevřít pro veřejnost na 28 dní v roce bez stavebního povolení, a tak to všechno začalo, ale potřeba otevřít na více dní znamenala pokusit se získat stavební povolení na formálnějším základě, které bylo zamítnuto.
Nakonec se podařilo získat právo otevřít na omezený počet dní, což vlastně pokrylo většinu nedělí a svátků v sezóně.
Hollycombe se otevřelo veřejnosti v roce 1971 a po deset let se z něj těšilo mnoho tisíc návštěvníků, ale na konci sezóny 1981 byly kvůli stále rostoucím nákladům prodány pouťové atrakce a Hollycombe se usadilo v menším měřítku a vydrželo další tři roky, až na konci roku 1984 pan Baldock učinil smutné rozhodnutí, že sbírka musí být uzavřena.
To však nebyl konec, protože šest týdnů před Velikonocemi 1985 se dobrovolní řidiči dohodli s panem Baldockem, že převezmou provoz Hollycombe. Tak se zrodila společnost Hollycombe Steam & Woodland Garden Society, která provozovala Hollycombe přibližně do doby před deseti lety. Jednalo se o spolek neplacených dobrovolníků, z nichž poměrně hodně působilo v Hollycombe již před vznikem spolku.
Pana Baldocka i členy společnosti vždy zajímalo, jaká bude budoucnost po jeho odchodu. Několik let usilovně pracoval na založení dobročinného fondu, na který by bylo možné převést vlastnictví sbírky v Hollycombe. Tento fond, Hollycombe Working Steam Museum, byl založen v roce 1997 a byla podána žádost na Heritage Lottery Fund o grant na odkoupení většiny sbírky od pana Baldocka. Po roce a pečlivém zvážení
případu byla v červenci 1998 oznámena dobrá zpráva, že grant byl udělen, a koncem roku 1998 přešlo vlastnictví velké části sbírky na trust.
V současné době je stále dobrovolníky mnoho stejných dobrovolníků, kteří byli součástí původního spolku, jenž muzeum po mnoho let provozoval, spolu s mnoha novými dobrovolníky, zatímco někteří se stali správci a dohlížejí na každodenní správu muzea.
Výsledkem dalších žádostí u HLF byl nejprve grant na výstavbu budovy, v níž mohou být v zimním období uskladněny pouťové atrakce (zelená budova za lomovou železnicí), a nedávno grant na zlepšení vzdělávacích zařízení v Hollycombe, která umožňují vyprávět o historii parní energie ve venkovském prostředí.
Bez historie není budoucnost, a přestože pára jako hlavní zdroj energie po 250 letech vyšla z módy, stále je způsobem, jakým se vyrábí většina elektřiny ve Spojeném království, a je důležitá i v mnoha průmyslových procesech. V Hollycombe se však zaměřujeme na různá využití parní energie na venkově.
Grant HLF umožnil modernizaci vzdělávacích a návštěvnických zařízení v Hollycombe a více než 45 let po prvním otevření Hollycombe se těšíme na vzrušující výzvy, které nás čekají, a zároveň si připomínáme úspěchy minulosti.

Hollycombe9
Hollycombe8
Hollycombe6
Hollycombe4
Hollycombe1
Hollycombe7
Hollycombe5
Hollycombe3
Hollycombe2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Iron Hill,

Liphook,

Hampshire,

GU30 7LP

Dover Transport Museum3.jpg

Dover Transport Museum

Dover Transport Museum je okouzlující muzeum dopravy ve Whitfieldu v Anglii. Nabízí celou řadu historických dopravních exponátů, včetně starých automobilů, autobusů, lokomotiv a dokonce i modelové vlakové soupravy. 
Muzeum se nachází na téměř dvou akrech atraktivního pozemku a nabízí dostatek bezplatného parkoviště pro automobily a autobusy. Je to jediné muzeum svého druhu v Kentu a je registrovanou charitativní organizací. Návštěvníci si mohou prohlédnout dvě velké galerie, které představují fascinující sbírku historických dopravních prostředků a historických předmětů.
Pokud se zajímáte o historii dopravy nebo máte prostě jen rádi nostalgické exponáty, Muzeum dopravy v Doveru rozhodně stojí za návštěvu. K dispozici jsou vám také znalí průvodci, kteří jsou všichni dobrovolníci a kteří vám poskytnou pomoc a zpříjemní váš zážitek.

Dover Transport Museum6
Dover Transport Museum4
Dover Transport Museum5
Dover Transport Museum1
Dover Transport Museum2
Dover Transport Museum

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Willingdon Road
Whitfield,

Dover
Kent,

CT16 2JX

Tel: 01304 822409

Email: info@dovertransportmuseum.org.uk

bottom of page