top of page
6 strana.jpg

Letecká muzea

Dux5.jpeg

IWM Duxford

Imperial War Museum Duxford je pobočka Imperial War Museum poblíž Duxfordu v Cambridgeshire v Anglii. Největší britské letecké muzeum, Duxford, obsahuje velké exponáty muzea, včetně téměř 200 letadel, vojenských vozidel, dělostřelectva a menších námořních plavidel v sedmi hlavních výstavních budovách.Toto misto také poskytuje úložný prostor pro další sbírky materiálu muzea, jako je film, fotografie, dokumenty, knihy a artefakty. Jsou zde take umisteny muzejni materialy britské armády, včetně výsadkového pluku (pojmenovaného Airborne Assault) a královského anglického pluku.

Historické letiště Duxford bylo na tomto místo původně provozováno Royal Air Force (RAF) během první světové války. Během druhé světové války hrál Duxford během bitvy o Británii významnou roli a později byl používán stíhacími jednotkami armádních vzdušných sil USA na podporu bombardování Německa za denního světla. Duxford zůstal aktivním letištěm RAF až do roku 1961. Poté, co ministerstvo obrany v roce 1969 prohlásilo toto místo za nadbytečné, dostalo kralovske válečné muzeum povolení využívat část tohoto místa k uskladnění. Celé sbirky byly přeneseny do muzea v únoru 1976.

V souladu s historií tohoto místa se mnoho z Duxfordových původních budov, jako jsou hangáry používané během bitvy o Británii, stále používá. Mnoho z těchto budov má zvláštní architektonický nebo historický význam a více než třicet z nich bylo uvedeno do puvodniho stavu. Duxford "si zachovává nejlépsi uchovanou technickou strukturu [historického letiště od listopadu 1918" a je "pozoruhodně zachovalý" ".

Dux4
Dux2
Dux
Dux3
Dux1

Navštivte nás

Adresa

IWM Duxford

Duxford
Cambridgeshire 

CB22 4QR

Kontakt

020 7416 5000

Otvírací doba

Mon - Sun

10:00 am – 6:00 pm

DSC_0518.JPG

Brooklands Museum

Nejznámějším a pravděpodobně nejvyhledávanějším exponátem letecké části sbírek Brooklands Museum je samozřejmě Concorde, král oblohy. Není to však zdaleka jediný výjimečný exponát. Sbírky muzea dokumentují vývoj tohoto druhu dopravy od jeho vzniku až po současnost. V historii letectví zaujímá významné místo. V jeho blízkosti se nacházelo jedno z prvních letišť, vyráběla se zde letadla a prováděly se zde zkušební lety mnoha známých typů letadel.

DSC_0559
DSC_0556
DSC_0555
DSC_0557
DSC_0521
De Havilland aircraft museum4.jpeg

De Havilland Aircraft Museum

Muzeum letadel de Havilland, dříve de Havilland Aircraft Heritage Centre, je dobrovolnické letecké muzeum v London Colney v hrabství Hertfordshire v Anglii.

Sbírka je postavena kolem definitivního prototypu a restaurátorských dílen letounu de Havilland Mosquito a zahrnuje také několik exemplářů letounu de Havilland Vampire - třetího provozního proudového letounu na světě. Muzeum je největším takovým muzeem věnovaným jednomu výrobci v zemi.
Spolek příznivců se zasloužil o restaurování a konzervaci mnoha exponátů, počínaje letounem Chipmunk v roce 1978, který byl následně členy spolku restaurován ještě jednou v letech 2003 až 2007. Příznivci se také aktivně podíleli na výstavbě hangáru pro bývalé liverpoolské Mosquito v roce 1980 a následně na jeho kompletním restaurování, které dokončili v roce 1990. Spolek příznivců se zasloužil také o práce na letadlech Tiger Moth, Hornet Moth, Mosquito 6, Heron, Dove, několika Vampirech a mnoha dalších letadlech ve sbírce.

V roce 2001 bylo zjištěno, že prototyp Mosquita nutně potřebuje konzervační práce. Tyto práce byly podpořeny společností BAE Systems a fondem Heritage Lottery. Restaurování prototypu Mosquita bylo dokončeno v prosinci 2015 téměř na minutu přesně v den jeho 75. výročí. Nyní je spolu s dalšími dvěma Mosquity vystaven v hangáru Waltera Goldsmithe.

V lednu 2016 muzeum otevřelo nový hangár původně pojmenovaný Geoffrey de Havilland Hangar. Tento hangár byl později po otevření nového hangáru přejmenován na hangár Amy Johnsonové a nyní slouží jako dílny, kde může veřejnost vidět dobrovolníky pracující na projektech muzea.

Muzeum otevřelo nový hangár Sira Geoffreyho de Havillanda v únoru 2020.

De Havilland aircraft museum3
De Havilland aircraft museum7
De Havilland aircraft museum
De Havilland aircraft museum9
De Havilland aircraft museum1
De Havilland aircraft museum8
De Havilland aircraft museum6
De Havilland aircraft museum5
De Havilland aircraft museum2

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

The de Havilland Aircraft Museum

Salisbury Hall

London Colney

St Albans

Hertfordshire

AL2 1BU

01727 826400

Gatwick Aviation Museum.jpg

Gatwick Aviation Museum

Muzeum, které bylo původně založeno v roce 1987 jako soukromá sbírka místního podnikatele Petera Vallance, se v roce 1999 stalo registrovanou charitativní organizací, jejímž cílem je šířit povědomí o místní letecké historii a sloužit jako vzdělávací centrum pro širokou veřejnost, zejména pro místní studenty a školáky. Muzeum úzce spolupracuje s Central Sussex College, která využívá prostory muzea k praktické výuce studentů leteckých oborů.

Muzeum má pestrou sbírku letadel, leteckých motorů a více než 500 modelů letadel. Muzeum má také expozice a artefakty související s místní historií letectví, zejména letiště Gatwick. Některá letadla, včetně Avro Shackleton MR3, Blackburn Buccaneer S1, English Electric Lightning F.53 a Percival Sea Prince, jsou obvykle schopna v závislosti na provozuschopnosti provádět motorové pojížďky pro návštěvníky ve dnech zvláštních akcí.
Muzeum vedlo od července 2011 spor s okresní radou Mole Valley ohledně stavebního povolení, neboť rada navzdory společnému umístění s letištěm Gatwick zamítla povolení ke stálému umístění muzea kvůli obavám z výšky navrhované nové budovy a umístění v metropolitním zeleném pásu. Vallance podal proti tomuto rozhodnutí v lednu 2012 odvolání, které bylo v červnu téhož roku zamítnuto. Dne 14. ledna 2013 Vallance zemřel při operaci srdce, ale od té doby muzeum provozuje Vallancem založený charitativní fond, který tuto eventualitu zajistil, a v roce 2015 bylo schváleno stavební povolení muzea.
Opětovné otevření
V roce 2016 se poprvé otevřela veřejnosti nová budova muzea, v níž je umístěno mnoho letadel, která byla dříve uchovávána pod širým nebem, ačkoli další letadla ze sbírky, včetně některých pozoruhodných exemplářů, trust v roce 2013 zlikvidoval. V budově se nachází také obchod, občerstvení, letecký simulátor a informace o historii letiště Gatwick. Muzeum je pro veřejnost otevřeno každý pátek, sobotu a neděli.

Gatwick Aviation Museum5
Gatwick Aviation Museum6
Gatwick Aviation Museum4
Gatwick Aviation Museum2
Gatwick Aviation Museum3
Gatwick Aviation Museum1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Vallance By-Ways

Lowfield Heath Road

Charlwood,

Gatwick

Surrey,

RH6 0BT

01293 862 294

RAF Museum London5.jpg

RAF Museum London

Muzeum Královského letectva v Londýně (známé také jako Muzeum RAF) se nachází na bývalém letišti Hendon v severolondýnské čtvrti Barnet. Zahrnuje pět budov a hangárů představujících historii letectví a Královského letectva. Je součástí Muzea královského letectva.
Další místo se nachází v Royal Air Force Museum Cosford v RAF Cosford v hrabství Shropshire.
Muzeum královského letectva v Londýně je vystaveno v šesti hangárech.
Hangár 1, Příběhy RAF a První do budoucnosti
Dvě výstavy, RAF Stories a RAF First to the Future, byly otevřeny v roce 2018 ke stému výročí RAF:
RAF Stories, The First 100 years 1918-2018 of the RAF. Tato výstava si všímá prvních 100 let RAF, od jejího vzniku v roce 1918 jako prvního nezávislého letectva na světě. Zkoumá různé role lidí v RAF spolu s technologickými změnami.
Hangár 1 tvoří hlavní vstupní bod do muzea.
Hangár 2, Grahame-White Factory
Hangár 2, interiér Grahame-White Factory, v popředí Royal Aircraft Factory SE.5a, FE.2b, Sopwith Camel a Fokker D.VII zavěšené u stropu.
Továrna známá také jako Grahame-White Factory ukazuje nejranější dny létání na místě londýnského letiště až po vznik samostatného Královského letectva v roce 1918.
Hangáry 3 a 4, The Historic Hangars (Historické hangáry)
Tyto hangáry se zaměřují na letadla druhé světové války a studené války. Zahrnují původní stíhací letouny z bitvy o Británii: Hawker Hurricane, Messerschmitt Bf 109 a Supermarine Spitfire; vrtulníky a některé proudové letouny z období studené války.
Hangár 5, hala pro bombardéry
Bitva o Británii: ukazuje německé bombardéry Junkers Ju 87 Stuka a Heinkel He 111, což byly typy používané během bitvy o Británii.
Junkers Ju 87 Stuka vystavený v Bomber Hall v rámci výstavy Bitva o Británii.
Hangár 6, RAF ve věku nejistoty
RAF od roku 1980 do 21. století.

RAF Museum London4
RAF Museum London2
RAF Museum London1
RAF Museum London
RAF Museum London3

Navštivte nás

Adresa

RAF Museum London,
Grahame Park Way,
London,

NW9 5LL

Kontakt

020 8205 2266

Vstup do muzea je zdarma

RAF Museum Cosford3.jpg

Royal Air Force Museum Cosford

Royal Air Force Museum Cosford, které se nachází v Cosfordu v hrabství Shropshire, je bezplatné muzeum věnované historii letectví a zejména Královského letectva. Muzeum je součástí Královského leteckého muzea (Royal Air Force Museum), které je mimoresortní veřejnou institucí sponzorovanou ministerstvem obrany a zároveň registrovanou charitativní organizací. Muzeum se rozkládá na dvou místech v Anglii; druhé místo je v Royal Air Force Museum London v Colindale (poblíž Hendonu) v severním Londýně.
Dne 1. května 1979 bylo otevřeno pracoviště v Cosfordu, na jedné ze stanic RAF, která sloužila k uskladnění sbírky letadel muzea. Při otevření muzeum zpočátku vystavovalo letouny, které se v RAF Cosford používaly k technickému výcviku. V následujících letech byla sbírka doplněna o další letadla a v roce 1980 bylo dohodnuto, že v Cosfordu bude vystavena sbírka British Airways. Dne 21. června 1998 byly otevřeny čtyři další galerie, v nichž se nacházely umělecké předměty, dočasné výstavy a další letecká témata. 13. května 2002 bylo do Cosfordu přemístěno konzervační centrum muzea RAF z Cardingtonu v Bedfordshiru. Centrum, které stálo 2,4 milionu liber, otevřel maršál Královského letectva sir Michael Beetham.
V Cosfordu se nachází několik vývojových letounů, například ty, které vedly ke vzniku letounu English Electric Lightning a druhého prototypu BAC TSR-2. Mnoho letadel je velmi vzácných, například jediný Boulton Paul Defiant na světě a jeden z pouhých dvou dochovaných Vickersů Wellington na světě.
Prvním ředitelem muzea byl Dr. John Tanner, který odešel do důchodu v roce 1987. V roce 1988 byl jmenován Dr. Michael A. Fopp (který předtím vedl Londýnské dopravní muzeum), který byl generálním ředitelem všech tří míst, jež muzeum pokrývá, až do svého odchodu do důchodu v roce 2010.
Na místo se lze dostat veřejnou dopravou přes sousední železniční stanici Cosford na trati z Wolverhamptonu do Shrewsbury.
Sbírka British Airways
V roce 1980 areál v Cosfordu souhlasil s umístěním sbírky muzea British Airways. V roce 2006 British Airways ukončila financování sbírky, načež Muzeum RAF nepřevzalo náklady na údržbu letadel. Několik proudových letadel bylo následně rozebráno, včetně jediného Boeingu 707, který se dochoval ve Velké Británii, Vickersu VC10 a Hawkeru Siddeley Trident.
Národní výstava o studené válce
Národní výstava o studené válce byla v Cosfordu otevřena v únoru 2007. V nově postavené výstavní budově o rozloze 8 000 m2 , kterou navrhli architekti Fielden Clegg Bradley, jsou umístěny muzejní bombardéry V a další letadla z období studené války. Koncepci a design výstavy vypracoval Neal Potter a její součástí jsou "divadla sil", která v různých médiích zobrazují klíčová napětí období studené války.

RAF Museum Cosford5
RAF Museum Cosford6
RAF Museum Cosford
RAF Museum Cosford4
RAF Museum Cosford1
RAF Museum Cosford2

Navštivte nás

Adresa

RAF Museum Midlands,
Lysander Avenue,
Cosford,

TF11 8UP

Kontakt

01902 376 200

Vstup do muzea je zdarma

Fleet Air Arm Museum.jpeg

Fleet Air Arm Museum

Muzeum Fleet Air Arm se věnuje historii britského námořního letectva. Má rozsáhlou sbírku vojenských a civilních letadel, leteckých motorů, modelů letadel a lodí královského námořnictva (zejména letadlových lodí) a obrazů a kreseb souvisejících s námořním letectvím. Nachází se na letišti RNAS Yeovilton a muzeum má vyhlídkové plochy, kde mohou návštěvníci sledovat vzlety a přistání vojenských letadel (zejména vrtulníků). U vchodu do muzea jsou umístěny kotvy z letadlových lodí HMS Ark Royal a HMS Eagle, které sloužily královskému námořnictvu až do 70. let 20. století. Muzeum se nachází 7 mil (11 km) severně od Yeovilu a 40 mil (64 km) jižně od Bristolu.

Fleet Air Arm Museum4
Fleet Air Arm Museum2
Fleet Air Arm Museum5
Fleet Air Arm Museum3
Fleet Air Arm Museum1

Navštivte nás

Adresa

RNAS Yeovilton,

Ilchester,

BA22 8HT

Kontakt

023 9283 9766

Helicopter Museum4.JPG

The Helicopter Museum

Helicopter Museum ve Weston-super-Mare v Severním Somersetu v Anglii je muzeum se sbírkou více než 80 vrtulníků a autogyrosů z celého světa, civilních i vojenských. Sídlí v jihovýchodním rohu bývalého letiště Weston-super-Mare a je největší sbírkou vrtulníků na světě.

Historie
Muzeum vzniklo v roce 1958, kdy jeho zakladatel, letecký spisovatel a historik Elfan ap Rees, začal budovat soukromou sbírku dokumentace a artefaktů rotorových letadel. Během následujících deseti let se jeho sbírka rozrůstala a v roce 1969 získal svůj první kompletní vrtulník, Bristol Sycamore Mk.3.

V roce 1974 ap Rees zakoupil vrtulník Bristol Belvedere a vytvořil dobrovolnickou skupinu pro jeho obnovu. V prosinci 1976 získal bývalý letoun Westland Whirlwind HAS Mk.7 od Královského námořnictva a doplnil sbírku. V letech 1977 a 1978 přibyly další letouny, včetně bývalého letounu královského letectva Bristol Sycamore HC Mk.14 a několika vzácných prototypů: vrtulníku Fairey Ultra-Light poháněného proudovým motorem, dvoumístného autogyra Thruxton Gadfly HDW.1 a autogyra Campbell Cougar.

V roce 1978 získalo muzeum malou plochu a několik budov na letišti Weston-super-Mare, včetně budovy zbrojnice z druhé světové války a protileteckého krytu. Budovy si vyžádaly rozsáhlé opravy, ale v létě 1978 byla sbírka otevřena veřejnosti a bylo v ní vystaveno devět letadel a řada dalších artefaktů. Na konci sezóny 1979 bylo muzeum nuceno zavřít, ale v průběhu 80. let byly do sbírky přidávány zbytky vzácných vrtulníků, které často zabránily jejich sešrotování, včetně jediných zbývajících větších částí letounu Fairey Rotodyne. Mezi další letouny získané v 80. letech patřily další dvě varianty Westlandu Whirlwind, Westland Scout AH Mk.1 a Westland Wessex.

Muzeum bylo znovu otevřeno na novém letišti v roce 1988 a dobrovolníci strávili následující rok obnovou starých budov a stavbou nového výstavního přístavku. Dne 3. listopadu 1989 muzeum slavnostně otevřel princ Andrew, vévoda z Yorku, který přiletěl v letounu Wessex HC.4 královniny letky. Od té doby se muzeum značně rozrostlo: s pomocí Heritage Lottery Fund a dalších grantů postavilo nový hangár, aby mohlo sbírku umístit pod střechu, a zakoupilo pozemek o rozloze 4,5 hektaru.

Po celou dobu rozvoje muzea vedl správce ap Rees, který se také zasloužil o získání mnoha vzácných letadel do sbírky. Do roku 2012 se v muzeu nacházelo přibližně 45 vrtulníků a autogyrosů, které se kvalifikovaly pro nejvyšší referenční status v Národním registru leteckého dědictví, včetně řady jediných prototypů a dalších, které byly jedinými exempláři v zemi. Muzeum pokračuje v restaurování a vystavování mnoha typů vrtulníků z různých zemí a pro různé účely.

Helicopter Museum1
Helicopter Museum5
Helicopter Museum
Helicopter Museum2
Helicopter Museum3

Navštivte nás

Adresa

The Helicopter Museum,

Locking Moor Road,

Weston-super-Mare,

BS24 8PP

Kontakt

Informace pro návštěvníky a WEB

01934-635227

North East Land.jpg

North East Land, Sea and Air Museums

North East Land, Sea and Air Museums (NELSAM), dříve North East Aircraft Museum, je dobrovolnické letecké muzeum, které se nachází v areálu bývalého letiště RAF Usworth/Sunderland mezi Washingtonem a Sunderlandem v anglickém státě Tyne and Wear. Muzeum má největší leteckou sbírku mezi hrabstvím Yorkshire a Skotskem a nachází se v něm více než 30 letadel a široká sbírka leteckých motorů. Muzeum má také malou sbírku dalších předmětů, jako jsou zbraně, vozidla a další historické exponáty.
Muzeum má také speciální expozice, které ukazují repliku britské ulice z druhé světové války a expozici na počest letky č. 607 RAF, která sídlila na základně RAF Usworth.

North East Land6
North East Land5
North East Land1
North East Land2
North East Land4
North East Land3

Navštivte nás

Adresa

Old Washington Road, Sunderland ,

Tyne and Wear,

SR5 3HZ

Kontakt

(+44) 0191 5190662

East Midlands Airport3.jpg

EAST MIDLANDS AEROPARK

Aeropark má sbírku 27 kompletních letounů vystavených v exteriéru, dalších 5 letounů je ve fázi kompletní renovace a 4 letouny jsou vystaveny v sekcích.
Uvnitř hangáru se nachází řada leteckých motorů včetně Rolls Royce Avon, Rolls Royce Gem, Rolls Royce Spey, Rolls Royce Viper, Bristol Hercules a Gyron Junior, spolu se simulátorem Link a mnoha dalšími leteckými součástkami, fotografiemi atd.
Aeropark je zároveň leteckým muzeem a vyhlídkovou plochou, kde si můžete prohlédnout zachovalá letadla z minulých let nebo sledovat moderní dopravní letadla dneška, která startují a přistávají na rostoucím mezinárodním letišti pro osobní a nákladní dopravu.
V rámci Aeroparku se nacházejí dvě vyhlídkové plošiny, které jsou vzdáleny pouhých 170 metrů severně od hlavní východo-západní dráhy letiště (práh dráhy 09). Kopec na východním konci Aeroparku je ve výšce obvodového plotu letiště, což poskytuje neomezený výhled na celé letiště - ideální pro fotografování.

East Midlands Airport5
East Midlands Airport4
East Midlands Airport2
East Midlands Airport1

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

East Midlands Aeropark,

Hill Top,

Castle Donnington,

Derby,

DE74 2PR

01332 850591

bottom of page