top of page
DSC_0594.JPG

Osobní automobily

DSC_0462.JPG

Brooklands Museum

Sbírka automobilů a závodních vozů se nachází v části původního závodního okruhu Brooklands. Ten byl postaven jako vůbec první specializovaný závodní okruh na světě v roce 1907. Poslední závod se zde konal v roce 1939. V roce 2004 byla část okruhu prodána společnosti Mercedes Benz, která zde v roce 2006 otevřela prodejní a předváděcí centrum včetně testovací dráhy. Pro účely muzea se využívá původní zázemí závodiště a část zachovalé klopené závodní dráhy.

DSC_0508
DSC_0496
DSC_0498
DSC_0482
DSC_0469
Motor museum.jpg

British Motor Museum

Sbírka, o kterou nyní pečuje organizace British Motor Industry Heritage Trust, vznikla v 70. letech 20. století, kdy byla vytvořena nová divize společnosti British Leyland Motor Corporation (BLMC), která měla za úkol uchovávat a spravovat sbírku historických vozidel společnosti. V roce 1979 se společnost přejmenovala na BL Heritage Limited a přijala nové sídlo ve Studley ve Warwickshire. O dva roky později bylo otevřeno muzeum v bývalém sídle Londýnského dopravního muzea v Syon Parku západně od Londýna, kde bylo vystaveno přibližně 100 vozidel ze sbírky.

Na počátku 80. let byly navázány užší kontakty s dalšími britskými výrobci . V roce 1983 získala sbírka charitativní status a stala se British Motor Industry Heritage Trust , a přestože se na ní nyní podílelo více výrobců, sbírka byla stále silně věrná bývalým společnostem British Leyland. Austin-Rover byl i nadále hlavním podporovatelem Trustu, ale postupně se ostatní společnosti od podpory distancovaly. Mezitím se sbírka dále rozrůstala.

Koncem 80. let bylo zřejmé, že s rozvojem sbírky bude zapotřebí větších prostor. Za tímto účelem bylo vytipováno několik nových míst. Současné místo bylo vybráno v areálu bývalého letiště RAF Gaydon v hrabství South Warwickshire, kde se nacházelo konstrukční, technologické a testovací zařízení skupiny Rover. Byly vypracovány plány a v roce 1991 byla zahájena výstavba nového Heritage Motoring Centre. Centrum se rozkládalo na ploše 65 akrů (260 000 m2) a poprvé spojilo všechny aktivity společnosti Trust a poskytlo výstavní a skladovací prostory pro sbírku více než 250 vozidel a archiv s více než 2 miliony fotografií, obchodních záznamů, brožur a výkresů. Součástí areálu jsou také konferenční prostory.

Když skupinu Rover Group v roce 1994 převzala společnost BMW, stalo se Britské automobilové muzeum jejím majetkem. O šest let později BMW skupinu Rover prodalo, což znamenalo, že centrum opět změnilo majitele, tentokrát se stalo majetkem společnosti Ford Motor Company. Tato poslední změna vlastníka znamenala, že Trust má nyní možnost rozšířit svou sbírku o všechny společnosti, které se staly součástí britské automobilové historie.

Po rozhodnutí společnosti Jaguar uzavřít své muzeum Jaguar Daimler byl v muzeu vystaven malý výběr sbírky Jaguar Daimler.

V listopadu 2015 bylo Heritage Motor Centre uzavřeno kvůli rekonstrukci (1,1 milionu liber) a znovu otevřeno 13. února 2016 pod novým názvem British Motor Museum.

Motor museum5
Motor museum2
Motor museum4
Motor museum1
Motor museum3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

British Motor Museum
Banbury Road,
Gaydon,
Warwickshire,
CV35 0BJ 

+44 1926 641188

Whitewebbs Museum of Transport.jpeg

Whitewebbs Museum of Transport

Nejčastěji se o nás říká, že jsme "skrytý klenot". 

Sídlíme ve viktoriánské vodní čerpací stanici postavené v roce 1898 a vlastní a provozuje nás Enfield and District Veteran Vehicle Trust, registrovaná charitativní organizace č. 275684. Provozuje nás tým nadšených dobrovolníků, nedostáváme žádné finanční prostředky z loterií ani od Rady a veškeré získané prostředky jdou na provoz muzea.
Rozsáhlá a eklektická sbírka vozidel, motocyklů, jízdních kol a společensko-historických památek muzea je umístěna ve čtyřech patrech hlavní budovy a v řadě vedlejších budov, včetně účelově postavené hasičské stanice, haly pro vozidla, autodílny, dílen a stacionární strojovny.
Máme také železniční vůz z roku 1961, v němž jsou umístěny funkční železniční modely, které vystavuje Klub železničních modelářů Enfield Whitewebbs.

Whitewebbs Museum of Transport6
Whitewebbs Museum of Transport4
Whitewebbs Museum of Transport5
Whitewebbs Museum of Transport2
Whitewebbs Museum of Transport1
Whitewebbs Museum of Transport3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Whitewebbs Road
Enfield

EN2 9HW

020 8367 1898

Wiliam Morris Museum5.jpeg

Morris Motors Museum

Muzeum Morris Motors má sbírku 11 osobních automobilů a jedné dodávky vyrobených společností Morris Motors a dalšími společnostmi Nuffield Organization a jejich nástupci. Jejich stáří sahá od vozu Morris Oxford bullnose z roku 1928 až po BMC Mini z roku 1977. Součástí sbírky je také dodávka typu Z a traktor Nuffield. Sbírka je vystavena v rekonstrukci části bývalé továrny z Cowley v Oxfordu.

Muzeum také připomíná život průmyslníka a filantropa Williama Morrise, 1. vikomta Nuffielda, který podnik založil v roce 1912, rozvinul jej v jednoho z největších britských výrobců motorových vozidel a stál v jeho čele až do sloučení s firmou Austin v roce 1952, kdy vznikla společnost British Motor Corporation (BMC)

Wiliam Morris Museum4
Wiliam Morris Museum1
Wiliam Morris Museum
Wiliam Morris Museum3
Wiliam Morris Museum2

Muzeum je součástí OXFORD BUS MUSEUM. Informace pro návštěvníky zde.

Haynes_International_Motor_Museum.jpg

Haynes Motor Museum

Haynes Motor Museum ve Sparkfordu nedaleko Yeovilu v anglickém Somersetu obsahuje více než 400 automobilů a motocyklů a sbírku dalších automobilových předmětů.

Muzeum založil v roce 1985 John Harold Haynes OBE (1938-2019). Je registrovanou charitativní organizací podle anglického práva.

V muzeu je také venkovní dětský koutek, Autogame Experience zahrnující arkádové hry z 50. a 60. let, retro klasiky z 80. let a oblíbené hry z 90. let, jako je "Sega Rally".

V dubnu 2014 muzeum dokončilo rozsáhlou přestavbu za 6 milionů liber a nyní má vstupní foyer a recepci; velký muzejní obchod, kavárnu, konferenční a pohostinské prostory a služby dílny Haynes. Muzeum pravidelně pořádá konference pro organizace mimo automobilový průmysl.

Haynes_International_Motor_Museum7
Haynes_International_Motor_Museum6
Haynes_International_Motor_Museum5
Haynes_International_Motor_Museum4
Haynes_International_Motor_Museum2
Haynes_International_Motor_Museum3
Haynes_International_Motor_Museum1

Navštivte nás

Adresa

Haynes Motor Museum, Sparkford,

Yeovil,

Somerset,

BA22 7LH

Kontakt

 01963 440804

National Motorcycle Museum.jpeg
National Motorcycle Museum

Národní motocyklové muzeum je považováno za nejlepší a největší britské motocyklové muzeum na světě a původně bylo otevřeno v říjnu 1984 se sbírkou 350 motocyklů. Za svůj vznik vděčí muzeum odhodlání a ambicím jednoho muže, pana WR (Roye) Richardse. Roy zemřel v roce 2008, ale jeho dílo pokračuje pod dohledem Royovy vdovy Christine a synů Simona a Nicka, přičemž sbírka muzea se nyní může pochlubit více než 1000 stroji, plně restaurovanými podle původních specifikací výrobců.

Od svého otevření se toto velkolepé centrum stalo největším motocyklovým muzeem na světě a ročně jej navštíví přibližně 250 000 návštěvníků. Jedním z největších lákadel pro mnoho návštěvníků je rozsáhlý průřez britskými stroji, který zahrnuje "slavných 60 let" výroby motocyklů v této zemi. Cílem muzea je uchovat tyto kousky historie pro budoucí generace jako připomínku průmyslu této velké země, jejího inženýrského umu a pracovní morálky.

V uplynulých 30 letech strávilo mnoho britských nadšenců do klasických motocyklů odpoledne prohlídkou sálů muzea a mnoho klubů a organizací pořádalo v areálu muzea srazy a akce. Národní motocyklové muzeum se stalo ústředním bodem britského motocyklového hnutí a má výhodnou polohu v srdci dopravní sítě Midlands, kde je mezinárodní železniční stanice Birmingham vzdálena pouhých pět minut jízdy taxíkem.

Národní motocyklové muzeum je nejen největší sbírkou britských motocyklů na světě, ale také jedním z největších konferenčních a společenských zařízení ve Velké Británii. Toto oceňované konferenční centrum má k dispozici 13 účelových apartmá, včetně Wardroomu, kam se vejde až 20 hostů, a Imperial Suite, které pojme až 1000 osob. Muzeum vlastní také dva místní hotely: The Manor Hotel v Meridenu (sídlo staré továrny Triumph) a The Windmill Village Hotel & Spa v Coventry.

National Motorcycle Museum4
National Motorcycle Museum8
National Motorcycle Museum7
National Motorcycle Museum6
National Motorcycle Museum5
National Motorcycle Museum1
National Motorcycle Museum2
National Motorcycle Museum3

Navštivte nás

Adresa

Kontakt

Coventry Road
Bickenhill
Solihull
West Midlands
B92 0EJ

bottom of page