top of page
Great Orme6.jpg

Great Orme Tramway

Tramvaj Great Orme (velšsky Tramffordd y Gogarth) je tramvajová dráha s rozchodem 1067 mm (3 ft 6 in) v Llandudnu v severním Walesu. Je v provozu sezónně od konce března do konce října a ročně přepraví více než 200 000 cestujících z nádraží Llandudno Victoria Station až těsně pod vrchol mysu Great Orme. Po vazne nehode v roce 1930 byla od roku 1932 byla novym provozovatelem prejmenovana na Great Orme Railway, k původnímu názvu se vrátila v roce 1977.

 

Jedná se o jedinou dochovanou lanovou pouliční tramvaj ve Velké Británii a jednu z mála dochovaných na světě, která je ve vlastnictví Conwy County Borough Council. Trať se skládá ze dvou úseků, přičemž každý úsek je samostatnou lanovkou a cestující přestupují ve stanici Halfway. Zatímco horní úsek vede po vlastní cestě a je podobný mnoha jiným lanovým drahám, dolní úsek je neobvyklá pouliční lanovka.

 

Zatímco pouliční úsek se podobá známějším sanfranciským lanovkám, jeho provoz je zcela odlišný, protože dodržuje princip lanovky, kdy jsou vozy trvale připevněny k lanu a zastavují a rozjíždějí se zastavením a spuštěním lana, na rozdíl od sanfranciské lanovky, kde se vozy připojují a odpojují od plynule jedoucího lana. Nejbližšími příbuznými tohoto úseku jsou tak lisabonské pouliční lanovky Glória, Bica a Lavra

Great Orme4
Great Orme2
Great Orme1
Great Orme3
Great Orme

Provozní doba

Great Orme7.jpg

Jízdné

Great Orme8_edited_edited.jpg

Navštivte nás

Adresa

Victoria Station,

 Church Walks, 

Llandudno, 

North Wales, 

LL30 2NB 

Kontakt

+44(0)1492 577 877

bottom of page