top of page
Severni Irsko.jpg


Severní Irsko

Giant's_Causeway5.jpg

Giants Causeway & Bushmills Railway

Původní linka
Giant's Causeway Tramway, provozovaná společností Giant's Causeway, Portrush and Bush Valley Railway & Tramway Company Ltd, byla průkopnickou úzkorozchodnou elektrickou železnicí o rozchodu 914 mm (3 stopy), která jezdila mezi Portrushem a Giant's Causeway. Dráha byla dlouhá 9+1⁄4 míle (14,9 km) a při svém otevření byla označována za "první dlouhou elektrickou tramvajovou dráhu na světě".Byla propagována W. A. Traillem a poháněna vodní elektřinou z vyvýšené třetí koleje, ačkoli v dřívějších letech byly používány i parní tramvajové lokomotivy, a v roce 1899 bylo napájení převedeno na trolejové vedení. V roce 1883 byla otevřena do Bushmills, 1. července 1887 pak byla prodloužena do Causeway. Trať byla uzavřena na konci sezóny 1949 v pátek 30. září a následně byla demontována.
Nová trať
Nová železnice využívá zařízení původně sestavené lordem O'Neillem pro turistickou trať na hradě Shane's Castle v Country Antrim, která byla uzavřena v roce 1994. Myšlenku využít jej k oživení části tramvajové trati do značné míry vymyslel a prosadil David Laing. Společnost Giant's Causeway and Bushmills Railway Company je nezisková organizace se statutem charitativní organizace. Vyklízení kolejového lože bylo zahájeno na konci roku 1999 a první cestující se po železnici svezli o Velikonocích roku 2002.
Dne 10. července 2010 železnice převzala speciálně upravenou dieselovou soupravu se 4 vozy, která je schopna pojmout až 90 cestujících. Vyrobila ji společnost Severn Lamb UK Ltd. a byla navržena tak, aby zlepšila zážitek návštěvníků na pobřeží Severního Antrimu a v co největší míře obnovila zážitek cestujících z původní hydroelektrické tramvaje. Uvedení nového vozového parku do provozu výrobcem začalo v pondělí 12. července a zahajovací jízda se uskutečnila o tři dny později. DMU je poháněna motorem Kubota V3600-E3 a sdílí trať s předchozím parním vozovým parkem. Všechna vozidla jezdí na podvozcích. Motorové vozidlo je na straně Causeway a je kratší (4 okna) než tři přívěsy (5 oken).

Giant's_Causeway4
Giant's_Causeway3
Giant's_Causeway
Giant's_Causeway1
Giant's_Causeway2

Navštivte nás

Adresa

Giant's Causeway Station

Runkerry Road

Bushmills

Co Antrim

BT57 8SZ

Kontakt

(028)20732844

bottom of page